ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 21:30

"Öğrencinin başarısında öğretmenin niteliği önemli"

"Öğrencinin başarısında öğretmenin niteliği önemli"


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yıldırım, öğrencinin başarısında, öğretmenin niteliğinin en önemli etken olduğunu söyledi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 22. Bahar Şenlikleri kapsamında, Eğitim Fakültesi Mavi Salon’da 'Eğitim Programları ve Öğretimden Yansımalar' başlıklı bir panel düzenlendi.

Prof. Dr. Ali Yıldırım, panelde, 'Öğretmen Eğitiminde Yeniden Yapılanma: Farklı Yaklaşımların Ülkemizdeki Yansımaları' başlıklı bir sunum yaptı. Öğrencinin başarısında öğretmenin niteliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yıldırım, "Öğretmen eğitimini geliştirebilirsek, sistemdeki sorunları çözebiliriz.” dedi.

Öncelikli olarak eğitimde uygulamayı çoğaltmanın faydalı olacağını vurgulayan Prof. Dr. Yıldırım, Avrupa’da eğitimde uygulamanın arttırıldığını hatırlattı. Öğretmen eğitiminde program çeşitliliği olması gerektiğini belirten Yıldırım, standart modelle iyi öğretmen yetişemeyeceğini ifade etti.

ÇÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mediha Sarı ise Yrd. Doç. Dr. Memet Karakuş ve Öğretim Görevlisi Andaç Çuhadar ile birlikte öğretmen eğitiminin kalitesiyle ilgili yaptıkları araştırmaya ilişkin verileri katılımcılarla paylaştı. Doç. Dr. Sarı, eğitim fakültesi son sınıf öğrencileri ile yapılan anketin, öğrencilerin neredeyse yarısının verilen eğitimden ve derslerin işleniş şeklinden memnun olmadığını ortaya koyduğunu belirtti. Öğrencilerinin yarısına yakınının, öğretim elemanları ve fiziksel koşullardan da memnun olmadığını gözlediklerini söyleyen Doç. Dr. Sarı, tüm bunları düzeltecek gerekli heyecana sahip olduklarını ve iyileştirmeleri yapacaklarını aktardı.

ÇÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Doğanay ise sunumunda eğitim fakültelerinin tarihsel kronolojisinden söz etti. “Nasıl daha iyi eğitim yapılır?” sorusunun tarih içindeki sürecinden bahseden Doç. Dr. Doğanay, Türk eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin var olanı geliştirmek yerine, her seferinde yıkıp yeni baştan yapan, evrimci değil devrimci bir zihniyetle yapıldığını dile getirdi.

Panelde Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Müfit Kömleksiz, Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mediha Sarı ve Yrd. Doç. Dr. Memet Karakuş birer sunum yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER