ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 18:27

Öğrencilerin ümidi SODES'le yeşerecek


Beşeri sermayenin geliştirilmesi, toplumsal bütünleşmenin sağlanmasını amaçlayan ve istihdam, sosyal içerme, kültür, sanat ve spor olmak üzere üç bileşenden oluşan 'Sosyal Destek Programı' 2013 yılı desteklemeleri açıklandı. Sivas Gemerek Kaymakamlığı, Aktif Gönüllüler Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği (AYDER) ile Gemerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında hazırlanan 'Yeşeren Ümitler' isimli proje de desteklenen projeler arasında yer aldı.

Sivas’ta bu sene uygulanmaya başlanan Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında 31 proje kabul edildi. Projenin toplam bütçesinin 108 bin 150 TL olduğu belirtilirken, projeye Gemerek Kaymakamlığı 20 bin TL eş finansman imkanı sağladı. AYDER yetkililerinden alınan bilgiye göre, proje kapsamında açılacak etüt merkezinde 80 öğrenciye okul derslerine ve sınavlara hazırlık kursları verileceği bunun yanında, Çanakkale, Divriği gezileri yapılacağı belirtildi.

Ayrıca, öğrencilere proje kapsamında saz, masa tenisi, satranç ve voleybol kursları verilecek. Proje hakkında bilgi veren Gemerek Kaymakamı Yusuf Özbey, ”Toplumun öncelikli kesimlerinden olan çocuklarımızın yaşam standartlarının yükseltilmesi, maddi imkanlardan yoksun tek ebeveynli çocuklarımıza destek sağlanması ve çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu akademik, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin geliştirilmesi ve özellikle de bu faaliyetlere erişimde zorluk çeken çocukların bu tür faaliyetlerden yararlandırılması çok önemlidir. Projede emeği geçenlere teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dilerim.” dedi.

Proje ortaklarından Gemerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yükselen Dursun da projenin ilçe adına büyük bir imkan olduğunu, öğrencilerin bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirtti. AYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Adıgüzel ise yaptığı açıklamada şöyle dedi: ”Proje ile fiziki koşullar bakımından yetersiz olan, evlerinde ders çalışma imkanı bulamayan dar gelirli ailelerin öğrenim gören çocuklarının akademik başarılarının önündeki engelleri kaldırmaya yönelik etütler ile geleceğe daha sağlam adım atmaları amaçlanmaktadır. Bu kültürel ve sanatsal etkinliklerle çocuklarımızın kendilerini daha rahat ifade etmeleri hedeflenmektedir. Bunu sağlamak için de merkezimizden faydalanmayı sınırlı ve süreli bir zamanla kısıtlamaksızın yararlanıcıların ders çalışabilmeleri, kitap okuyabilmeleri, ödev araştırması yapabilmeleri ve sportif faaliyetlerle zihinsel, duygusal, kişisel ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesine katkı sağlayacak bir ortam oluşturulacaktır. Proje kapsamında merkez ile ilçemizde bulunan çocukların okul derslerine destek olunacak, sağlıklı ve güvenilir ortamlarda boş vakitlerini değerlendirebilecek bir yer oluşturulacaktır. Projenin hazırlanması esnasında yardımlarını esirgemeyen ve tecrübelerini bizimle paylaşan Gemerek Kaymakamı Sayın Yusuf Özbey’e teşekkür ederim.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER