ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 17:41

Öğrencilerin rekor denemesi


Mental aritmetik konusunda eğitim alan yaklaşık 500 öğrenci, kendilerine yöneltilen 350 soruyu 20 dakikada ve aynı anda yanıtlayarak bir ilke imza attı.
Van Menar-Mental Eğitim Merkezi tarafından Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi salonunda düzenlenen yarışmaya, mental aritmetik konusunda eğitim alan 20 ilden yaklaşık 500 öğrenci katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan yarışmada, kitapçıklardaki 350 soruyu aynı anda yanıtlamaya başlayan öğrenciler, soruları mental aritmetik tekniği ile 20 dakikada çözdü.
Öğrencilerin, soruları ellerini kullanarak çözmesi salonda renkli görüntüler oluştururken, aileler de çocuklarını görüntüleyebilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.
Mental Aritmetik İl Temsilcisi Casim Laçin, gazetecilere yaptığı açıklamada, bunun, Vanlı öğrencilerin ilk rekoru olmadığını, 2012 yılında İstanbul'da düzenlenen yarışmada da öğrencilerinin Guinness Rekorlar Kitabına isimlerini yazdırdığını söyledi.
Bugünkü yarışmada da yaklaşık 500 öğrencinin bir araya gelmesiyle bir ilke imza attıklarını ifade eden Laçin, "Öğrencilerin aynı anda ve 20 dakikada mental abaküs yapmasıyla yeni bir dünya rekoru kırdık. Bu kadar öğrencinin bir araya geldiği organizasyonlar çok nadirdir. Bu etkinliğimizi farklı kılan da 20 ilden öğrencilerin bir araya gelip böyle bir rekora imza atmasıdır" dedi.
Çözüm süreci kapsamında yaşanan olumlu gelişmelerin eğitim alanında da etkisini gösterdiğini anlatan Laçin, ailelerin herhangi bir tereddüt yaşamadan çocuklarıyla Van'a gelmesinin çözüm sürecinin olumlu yansıması olduğunu dile getirdi.
Etkinlik, tüm öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER