ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 17:37

Öğrencilerin atıklardan yaptığı oyuncaklar yarıştı

Öğrencilerin atıklardan yaptığı oyuncaklar yarıştı


Mersin'in Silifke ilçesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Ulusal El Emeği Oyuncak Yarışması’nın ödül töreni yapıldı. Yarışmanın birincisi atık malzemelerden yaptığı dönme dolapla Konya Ahmet Azmi-Makbule Elberk Ortaokulu öğrencisi Emir Poyraz Sarıtaş oldu.

Silifke Milli Eğitim Müdürlüğü ve Keben Ortaokulu işbirliğiyle Türkiye genelinde düzenlenen yarışmada, 61 ilden 10 bin civarında geri dönüşüm malzemesinden yapılan oyuncak yarıştı.

Plastik kola şişelerinden oturma grubu, eski tahta parçalarından yel değirmeni, lunapark, yün ipliklerden örme koltuk ve bebek takımları gibi bir çok oyuncak projeyi hayata geçiren 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin birbirleriyle yarıştığı yarışmanın ödül töreni renkli görüntülere sahne oldu.

Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen törene Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, Atakent Belediye Başkanı Hasan Uslu, Silifke Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Çiftçi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenleri ve 61 ilden yarışmaya katılan öğrenciler ile yakınları katıldı.

Yarışmada atık malzemelerden yaptığı lunapark dönme dolap ile birinci olan Konya Ahmet Azmi-Makbule Elberk Ortaokulu öğrencisi Emir Poyraz Sarıtaş, Silifke Milli Eğitim Müdürü Şerafattin Çiftçi tarafından tablet bilgisayar ile ödüllendirildi.

İstanbul Özel Tarih Ortaokulu’ndan Burak Utku Çelebi, yaptığı atık CD’lerden oluşan otomatik motorlu bisikletle ikinci oldu. Üçüncülüğü ise Gaziantep Şahinbey Ortaokulu’ndan Pınar Çiçek plastik şişelerinden koltuk takımı ile kazandı.

Milli Eğitim Müdürü Çiftçi, bu yıl üçüncüsünü düzenledikleri el emeği oyuncak yarışmasını ulusal alana taşıdıklarını kaydetti. Çiftçi, "Üç yıl önce amatör bir şekilde sadece Keben İlköğretim Okulu’nda başlanan yarışmamız, geçen yıl ilçeler arasında yapıldı. Bu yıl ise Türkiye çapında gerçekleştirdiğimiz yarışmaya beklenilenin üzerinden bir katılım sağlındı. 61 ilden 10 bin proje geldi. Öğrencilerimizin eserlerini hayata geçirmeleri sadece onların gururu değil bizlerin gururu haline geldi. Gelecek nesillere bilinçli ve bilgili öğrenceler yetiştirmenin gururunun yaşarken, aynı zamanda geleceğin bilim adamlarının yetiştirilmesine de katkı sunmuş oluyoruz. “ dedi.

Müdür Çiftçi, bunun yanı sıra geri dönüşüm maddelerinin kullanımı ve atık malzemelerin doğaya verdiği zararlar hakkında öğrencilerin bilinçlenmesine vesile olduklarını kaydetti.
Birinci olan Emir Poyraz Sarıtaş, duygularını ifade etmek ederken gözyaşlarına hakim olamadı. Diger öğrenciler ise yaptıkları eserlerle gurur duyduklarını ve gelecek yıl yine katılmak istediklerini kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER