ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 12:22

Öğrencilere ücretsiz rehberlik hizmeti

Öğrencilere ücretsiz rehberlik hizmeti


Kahramanmaraş'ta öğretmenler tercih döneminde öğrencilere ücretsiz rehberlik hizmeti sunuyor. Bu yıl ilk defa LYS/YGS tercih süresinin öne alınmasıyla yaz tatillerini yarıda kesmek zorunda kalan Sebat Eğitimciler ve Yazarlar Derneği'ne (SEYDER) üye gönüllü öğretmenler, üniversite adaylarına yönelik ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti veriyor.

        Dernek binasında oluşturulan merkezde gün boyu tercih listesi hazırlayan 5 eğitim gönüllüsü, üniversite adaylarının yanlış tercih kurbanı olması için ter döküyor. LYS'den aldığı puan dökümü veya TC kimlik numarası ile 8 ile 18 Temmuz tarihleri arasında merkeze gelen her öğrenciye ücretsiz rehberlik hizmeti sağlanıyor.

        SEYDER Eğitim Danışmanı Mehmet Tuğra, dernek üyesi öğretmenlerin yaz tatillerinden fedakarlık yaparak üniversite adaylarına tercihleri konusunda rehberlik yaptıklarını açıkladı. İyi bir tercihin sınav kadar önemli olduğunu vurgulayan Tuğra, adayların üniversite seçiminde ailenin beklentileri, maddi durumu ve kendi hedeflerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirti.

        Tercih yaparken öğrencinin başarı sırasını dikkate aldıklarını ifade eden Tuğra, "Öğrencinin okuldan mezun olduktan sonra severek yapmak istediği işe ait bölümlerin seçilmesi doğru tercih nedenlerini oluşturuyor. Bu yıl özellikle liselere öğretmen yetiştiren eğitim fakülteleri kaldırıldı. Bu sadece fen-edebiyat fakülteleri bünyesinde bu yıl alımlar yapıldı. Bunlarını hepsinin liselerde öğretmenlik yapabilmeleri için formasyon eğitimi almaları gerekecek. Bu durumu bilmeyen aileler ve öğrenciler oluyor. Tercih ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor." dedi.

        Başarılı öğrencilerin tercihini daha çok hukuk ve eğitim fakültelerinden yana kullandığını kaydeden Tuğra, genel öğrenci profiline bakıldığında, öğrencilerin üniversite ve yeni meslek dallarıyla ilgili çok az bilgiye sahip olduklarını aktardı.

        Üniversite adaylarının bu konuda ciddi bir rehberliğe ihtiyacı olduğunu da dile getiren Tuğra, "Bu kısa tercih dönemi içerisinde çocuklara danışmanlık yapmak yeterli olmuyor. Yıl içerisinde öğrencilere hem mesleki hem de üniversitelerle ilgili seminerler düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizim burada gördüğümüz, öğrencilerin mesleklerle ve tercih sistemiyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı. Çok yeni meslekler var. Örneğin bilgi ve belge yönetimi, yönetim bilişim sistemleri gibi teknik mevzular. Öğrenciler bize sadece iktisat ve işletme bölümleriyle geliyor. Ama yeni bölümler aynı alan puanıyla öğrenci almasına karşın bilinmediği için tercih edilmiyor. Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler özellikle kamu sektöründe rahatlıkla iş fırsatı bulabiliyor." açıklamasında bulundu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER