ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:57

Öğrencilerden okul eylemi


Küçükçekmece’de bir ilköğretim okulunun ilkokul kısmının kapatılarak başka bir okula götürülecek olması, öğrenci ve velileri tarafından protesto edildi. Okul müdürü ise, uygulamanın 4+4+4 sisteminden kaynaklandığını belirterek velileri ikna etmeye çalıştı.

Sefaköy Mareşal Fevzi Çakmak İlk ve Orta Okulu’nda gelecek dönemde sadece orta okul kısmını eğitim verilmesi yönündeki karar, öğrencilerle birlikte velileri isyan ettirdi. Okul önünde toplanan veliler, karara itiraz ederek çocuklarını derse göndermedi. Çocuğu ilkokulda okuyan Gökmen Tetik, yetkililerin velilere ilk okul ve orta okulun ayrılacağı bilgisini verdiklerini ancak bu uygulamadan memnun olmadıklarını anlattı. Tetik, “Biz bunu istemiyoruz. Burada her iki okulda bulunabilir. Çocuklarımızın başka okullara gitmesini istemiyoruz.” dedi.

İki yeğenin de aynı okulda eğitim gördüğünü belirten Kenan Tayketin ise şöyle konuştu: “Bu okul mevcut haliyle kalmalıdır. Burada alan geniştir. Gerekirse ek bina yıkılıp yenisi yapılabilir. Tüm veliler sıkıntı yaşıyor. Kimse buradan kalkıp öğrencisini başka bir yere göndermek istemiyor. Ekonomik olarak burada yaşayan insanların durumu bellidir. Çocuğunun biri burada olacak diğeri başka okulda olacak. Kimse bu durumu kaldıramaz.”

Geçtiğimiz Cuma gününden bu yana okul önünde muhatap aradıklarını kaydeden bir başka veli ise, “Buranın sadece ortaokul olacağı söyleniyor. Ancak yetkililer henüz okulun durumunun netlik kazanmadığını belirtiyorlar. Biz burada mağdur durumdayız.” diyerek ilgililerden yardım istedi. İlkokul öğrenciler ise sık sık ‘Okulumuz bizim’ sloganı atarak bir başka okula gitmek istemediklerini söyledi.

Okul Müdürü Ayhan Demir ise, öğrenci ve velilere seslenerek durum hakkında açıklamada bulundu. Müdür Demir, kanun gereği okulların 4+4+4 şeklinde ayrıldığını ve hiçbir okulun aynı anda hem ilkokul hem de orta okul olmayacağını söyledi. Demir, okul bahçesinde toplanan veli ve öğrencilere şöyle seslendi: “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden henüz ilk okul mu olarak kalacağız yoksa orta okul mu şeklinde bir açıklama henüz gelmedi. Bütün veliler yanıma gelin konuşalım ama öğrencileri okula göndermemezlik yapmayın! Çocuklarımızın günahı ne?”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER