ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 15:30

Öğrenciler, yol kapattı

Öğrenciler, yol kapattı


Azınlık mallarının geri iadesi konusunda çıkarılan yasanın ardından yaklaşık 100 dönüm arazi üzerinde bulunan Şişli Endüstri Meslek Lisesi arsası Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı’na verildi. 2013 yılında okulun yıkılıp, yerine rezidans ve otel gibi pek çok yapının yapılacağını öğrenen okulun öğretmen ve öğrencileri karara tepki gösterip, yol kapattı.

Yaklaşık 52 yıldır eğitim ve öğretim hizmetinde bulunan Şişli Endüstri Meslek Lisesi arazisi 2011 yılının Ekim ayında ‘Azınlık mallarının geri iadesi’ konusunda çıkarılan bir yasa ile Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı’na teslim edildi. Karar sonrası okul yönetimine 2013 yılında arazi üzerinde bulunan okulun yıkılacağı ve üzerine rezidans ve iş yerlerinin yapılacağı tebliğ edildi.

Okulun öğretmen ve öğrencileri ise bu karara tepki gösterdi. Bahçede toplanan grup, ‘Okulumuzu yıktırmayacağız, terk etmeyeceğiz’, ‘Şişli Endüstri Meslek Lisesi bizimdir, bizim kalacak’, ‘Eğitim hakkımız engellenemez’, ‘Hani meslek lisesi memleket meselesiydi’ yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Öğretmenleriyle okulun dışına çıkan grup, ‘AVM yaptırmam okulu yıktırmam’, ‘Eğitim hakkımız engellenemez’, ‘İstanbul uyuma, okuluna sahip çık’ şeklinde slogan attı. Öğrenciler kısa bir süre yolu trafiğe kapadı.

Okullarının yıkılmasını istemediklerini ifade eden öğrenciler, eğitim ve öğretim gördükleri yerin evlerine yakın olduğunu ve kaliteli eğitim verildiğini belirtti. Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin Türkiye genelinde en iyi eğitim veren meslek lisesi olduğunu dile getiren Uğur Güven isimli bir öğrenci, “Burada 6 bin öğrenci var. Öğretmenlerimizin de katkısıyla bu okulu yıktırmak istemiyoruz.” dedi.

Okulun yıkılıp, yerine rezidans ve otel gibi yapıların inşa edileceğinin kendilerine söylendiğini kaydeden İngilizce Öğretmeni Mehmet Kabakçı, “Burası Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı okuludur. İş yerlerine eleman sağlayan bir okuldur. Burada öğrencilerin eğitim görmesini istiyoruz. Burada alış-veriş merkezleri, rezidanslar değil, halkın çocuklarının eğitim görmesini istiyoruz. Nereye gideceğimiz konusunda ise herhangi bir açıklama yok. Sadece Bulvar Vakfı’nın yapacağı AVM ve binalar olduğu söyleniyor.” ifadelerini kullandı.

Grup adına açıklama yapan Ercan Bodur ise durumu şöyle özetledi: “Okulumuzun arazisi geçtiğimiz yıl çıkarılan bir yasayla Bulgar Ortadoks Kilisesi Cemaatine verilmiştir. Türkiye’deki mesleki eğitimin en temel sorunu meslek lisesi sayısını arttırmak değil, var olan mesleki liselerin kalitesinin arttırılamamasıdır. Okulumuz yetiştirdiği öğrencilerle Türkiye’deki en önemli liselerdendir. Okulumuzda 6 bin öğrenci eğitim almaktadır. Türkiye’nin en iyi meslek lisesi unvanını almış bulunmaktayız. Okul, taşındığı zaman sahip olduğu bu avantajları yitirecek ve sıradan bir okul haline gelecektir.”

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER