ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 18:55

Öğrenciler mahalleleri temizliyor

Öğrenciler mahalleleri temizliyor


Yozgat Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa başlattığı ‘Çevre Gönüllüleri’ projesi ile vatandaşlarda çevre temizliği bilinci oluşturulması için öğrenciler okul ve okulun bulunduğu mahallede temizlik çalışmalarına başladı. Her okuldan bir öğretmen ve 10 öğrencinin belirlendiği çevre gönüllüleri, aldıkları eğitimlerin ardından önce kendi okullarından başlamak üzere, okulun bulunduğu mahallede hafta içi belirlenen saatlerde çevre temizliği yapacak.

Yozgat’ta ilk olarak Anadolu Lisesinde uygulanan proje kapsamında öğrenciler giydikleri çevre gönüllüleri kıyafetleri ile ellerindeki yazılı pankartlar ve çöp poşetleri ile mahalle aralarındaki ve oyun parklarındaki çöpleri poşetlere doldurarak çevreyi temizledi. Belediye Temizlik İşleri Müdürü Nizamettin Başkal, yaptığı açıklamada belediye ve Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa başlattığı Çevre Gönüllüleri Projesini ilk olarak Anadolu Lisesinde başladığını söyledi. Başkal, "Daha temiz, yaşanılır bir Yozgat için belediyemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte bu projeyi ilimizde uygulamaya başladık. Her okuldan bir tane çevre gönüllüsü öğretmen ve 10 öğrenci seçtik. Onlara gerekli eğitimler verilecek ve bu öğrencilerimizi çevre gönüllüsü olarak yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Proje kapsamında öğrencilerimize önce kendi okullarının etrafında mıntıka temizliği yaptırıyoruz, daha sonra bulundukları mahallelerin cadde ve sokaklarında temizlik çalışması yapıyoruz. Bu sayede vatandaşlarımız çevre konusunda daha duyarlı olacak." dedi.

Anadolu Lisesi Müdürü Adil Aslan’da Yozgat’ta böyle örnek bir projenin hayata geçirilmesinin çevre temizliği açısından oldukça yararlı olacağını söyledi. Arslan, "Proje ilk olarak bizim okulumuzda uygulandı. Bizde öğrencilerimizle birlikte temizlik çalışmalarına katılarak hem okulumuzu hem de Köseoğlu mahallemizin çevresindeki çöpleri topladık. Gerçekten vatandaşlarımızda çevre bilinci oluşturması ve öğrencilerimizin bu bilinçle yetişmesi açısından oldukça önemli bir çalışma." diye konuştu.

Mahalle sakinleri de öğrencilerin yaptığı temizlik çalışmasının güzel olduğunu belirterek bundan sonra çevre temizliği konusunda daha duyarlı olacaklarını söyledi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER