ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 18:21

Öğrenciler insansız araba yaptı

Öğrenciler insansız araba yaptı


Hatay'ın Erzin ilçesinde Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, kazaları azaltacak insansız araba modeli geliştirdi. Öğrencilerin 'Fırtına 31' ismini verdikleri araç, yoldaki çizgileri takip ederek istenilen yere gidebiliyor. Önüne bir engel çıktığında durabilen araç, hiçbir yere çarpmadan istenilen adrese ulaşabiliyor.

Erzin Şehit Uğur Ekiz Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, yaptıkları projeyle Hatay'ın ve ilçenin gurur kaynağı oldu. Okullarında kurdukları Robot Kulübü ile elektrik elektronik teknolojisi dersi alan öğrenciler, sensörleri ile çizgiyi takip ederek önüne engel çıktığında duran ve bu sayede kazaları azaltabilecek insansız hareket edebilen araç yaptı.

Kaymakam İskender Yönden, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Sağıroğlu, daire müdürleri, okul idarecileri ve öğrencilerin katıldığı proje tanıtım toplantısı, Endüstri Meslek Lisesi'nde yapıldı. Robot aracı inceleyen Kaymakam İskender Yönden, öğrencilerin büyük bir iş başardıklarını söyledi. Öğrencilerin yaptığı projenin Hatay'da ilk olduğunu kaydeden Yönden, aracın gerçeğe dönüştürüldüğü takdirde kaza sonucu oluşabilecek yaralanma ve ölüm oranlarının en aza indirilebileceğini belirtti.

Proje koordinatörü ve elektronik öğretmeni Kürşat Aşğın ise projeyi 3 öğrenci ile 2 ayda tamamladıklarını söyledi. Yazılım tabanlı olan projenin öğrenciler tarafından hazırlandığını anlatan Aşğın, aracın, sensörleri ile çizgiyi farklı zeminlerde takip ettiğini ve önüne engel çıktığında durduğunu vurguladı.

Projede görevli öğrencilerden Abdulmuttalip Satılmış ise aracın 400 TL harcanarak yapıldığını söyledi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER