ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 13:16

Öğrenciler, hatalı sürücülere ceza kestirecek


"Okul Geçit Projesi" kapsamında trafik polisinden eğitim alan ortaokul öğrencileri, okul çevresinde hatalı araç kullanan sürücüleri ihbar ederek ceza kesilmesini sağlayacak.
İl Emniyet ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında İsmet İnönü, İmam Hatip ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ortaokulu öğrencilerine, Trafik Şube Müdürlüğünde görevli polis memurlarınca teorik eğitim verildi.
Eğitimin ardından öğrenciler, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, İl Emniyet Müdürü Ali Murat Dağlı, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek ve velilerin katılımıyla İsmet İnönü Ortaokulu önünde uygulama yaptı.
Uygulama kapsamında öğrenciler, araçları durdurarak, yol kenarında bekleyen protokoldekilerin yanı sıra öğrencilerle vatandaşların yolun karşısına geçmesini sağladı.
İsmet İnönü Ortaokulu Müdürü Selahattin Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin okul giriş ve çıkış saatlerinde öğrencilerin daha sağlıklı hareket etmeleri için gerçekleştirildiğini söyledi.
Amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu ifade eden Kaya, şöyle konuştu:
"Sürücü ve yayalar için farkındalık yaratmak amacıyla proje kapsamında Trafik Şube Müdürlüğü görevlilerince 3 okuldan öğrenciler ve gönüllü öğretmenler seçildi. Seminer sonunda öğrenciler okul giriş çıkışlarında görevlendirildi. Okul giriş çıkışlarında daha sağlıklı geçiş için bu arkadaşlarımız görev yapacak. Öğrencilerin sağlığı bizim için önemli. Onların daha sağlıklı şartlarda eğitim almaları için elimizden geleni yaptık. Sürücülerin okul giriş çıkışlarında çok dikkatli olmasını istiyoruz."
Okul geçit görevlisi öğrencilerin trafik polisi gibi davranacağını anlatan Kaya, "Özellikle okul çevrelerinde okul geçit görevlilerinin dikkate alınması gerekiyor. Hata yapan sürücüler, İl Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bildirilince gerekli yasal işlem yapılacaktır. Örneğin geçişlerde öğrenciyi ciddiye almayan, yanlış park yapan, kırmızı ışıkta geçen ve yaya geçidini kullanırken sıkıntı yaşatanlara gerekli ceza uygulanacaktır. Görevli öğrenci, trafik polisi gibi hata yapan sürücünün plakasını alıp emniyete bildirerek ceza yazılmasını sağlayacak" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER