ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 11:37

Öğrenciler EXPO için kenetlendi

Öğrenciler EXPO için kenetlendi


Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Serpil Alpman istedi, Gediz Üniversitesi’nin 51 ülkeden öğrencileri seferber oldu. Dört kıtadan dünya gençliği, eğitim gördükleri İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için ülkelerinde lobi yapacak, oy isteyecek.

Gediz Üniversitesi’nin yabancı öğrencileriyle İzmir’deki diplomatik temsilciler bir kez daha buluştu. Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği Başkanı ve Ürdün Fahri Konsolosu Ömer Kaplan’ın öncülüğünde, bu defa Fransa Fahri Konsolosluğu’nda biraraya gelindi. Toplantıya Büyükelçi Alpman, Endonezya Fahri Başkonsolosu Nalan Rimer, Fransa Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, Makedonya Fahri Konsolosu Muharrem Toprak, Avusturya Fahri Konsolosu Mustafa Ülke Caner ve Malta Fahri Konsolosu Ahmet Çalık katıldı. Aynı zamanda EXPO 2020 İzmir Yürütme Kurulu Üyesi olan Alpman, Gediz’de lisans eğitimi alan 51 ülkeden öğrencileri büyük şans olarak gördüklerini açıkladı. Dört kıtadan gelen gençlerden, EXPO’yu İzmir’in kazanması için ülkelerinde lobi faaliyetleri yürütmelerini isteyerek, “Bu yönde çalışmalarınız olduğunu biliyorum ancak daha çok gayret etmemiz gerekiyor, çünkü zaman daralıyor. Bir yıl sonra Paris’te oylama yapılacak ve dünyanın en büyük fuar organizasyonuna hangi kentin evsahibi olacağına karar verilecek. Ülkelerinizdeki yöneticilere ve sivil toplum örgütlerine ulaşın, İzmir’i anlatıp destek isteyin. Ayrıca büyükelçiliklerinizde ve konsolosluklarınızda da İzmir lobisi yapın. Sizlerin ileteceği mesaj mutlaka yerini bulacak ve adaylığımıza güç katacaktır.” dedi. Gediz Üniversitesi’nin yabancı öğrencileri de Büyükelçi Serpil Alpman’a destek vererek, “İzmir’i çok seviyoruz. Gönlümüz buradan yana. Ne gerekiyorsa yapacağız.” şeklinde konuştu.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ise önümüzdeki günlerde yoğun yurtdışı gezilerine çıkacaklarını, gittikleri yerlerde İzmir’in EXPO adaylığını anlatmaya devam edeceklerini söyledi. Rektör Çevik, “EXPO’yu güzel İzmirimiz'e getirebilmek için kenetlendik. Bir yandan bizler, diğer yandan da yabancı öğrencilerimiz var güçleriyle çalışacak. Böyle organizasyonların kazanılmasında, gönüllü yürütülen faaliyetler çok etkili. İzmir’de kurulup kollarını tüm dünyaya açan ve dört bir yandan öğrenci alan Gediz Üniversitesi olarak EXPO gönüllüsüyüz, EXPO neferiyiz. Eminim ki yabancı öğrencilerimizin ülkelerinde yapacakları tanıtım büyük ses getirecek ve yankı uyandıracak, oy olarak da bize dönecektir.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER