ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 11:10

Öğrenciler, engellilere özel asansör geliştirdi

Öğrenciler, engellilere özel asansör geliştirdi


Kahramanmaraş’ta 3 lise öğrencisi, bedensel engellilerin apartman içerisinde evlere ulaşımını kolaylaştıran ‘Engellilere Özel Kumandalı Asansör’ sistemi geliştirdi.

Maket üzerinde elektrik devresi tasarlanarak hazırlanan ve her türlü asansöre uygulanabilen proje, uzaktan kumanda ile kontrol edilebiliyor.

Engelliler Haftası'nda tamamladıkları projeyi, engelli vatandaşlara hediye eden Kahramanmaraş Endüstri Meslek Lisesi Elektrik ve Elektronik Teknolojisi bölümü 12. sınıf öğrencileri Alperen Cihangir, Ömer Ali Faruk Güner ve Erol Kul, kumandalı asansör projesiyle engellilerin günlük yaşamını kolaylaştırmayı amaç edindiklerini söyledi.

Projenin danışman hocası Adil Akgün, hazırlanan kumandalı sistemin çok düşük bir maliyetle bütün asansörlere montajının yapılabileceğini belirtti.

İki ay gibi kısa bir sürede projenin hazırlandığına dikkat çeken Akgün, “Bu sistemin asansörlere monte edilme maliyeti çok fazla değil, bir devre tasarımı var, burada kullanılan röleler ve mikro denetleyici entegresi var. Yani toplamda, kumanda alıcı vericisi ve programlamasıyla beraber 150 TL civarında bir maliyet çıkıyor. Şu anki kumandamız normal TV alıcı vericilerinde olduğu gibi 6 metrelik mesafelerde kullanılacak şekilde ayarlandı. Ama biz bu kumandayı radyo frekans sistemine göre de yapabiliriz. O da 200 metre uzaktan alma şansına sahip. Şu anda kumandayla çalışan farklı sistemler var ancak bir kişinin hayatını kolaylaştırmak için asansöre monte edilmiş bir sistem yok. Projemiz bu yönüyle yenilikçi bir sistem olmuş oluyor.” dedi.

ENGELLİ VATANDAŞLARIN YAŞADIKLARI ZORLUKTAN YOLA ÇIKTILAR

Engelli bir vatandaşın asansöre binme anında yaşadığı sorunun dikkatini çekmesi sonucu böyle bir proje hazırladıklarını söyleyen projede görevli öğrencilerden Alperen Cihangir: “Bir görme engelli ya da yürüme engellinin hayatını kolaylaştırmak ve bir kumanda aracılığıyla istediği kata çıkmasına ya da asansörü çağırmasına yardımcı olmak için böyle bir proje düşündük. Biz engelli kardeşlerimizin diliyle asansör butonuna basmaya çalıştığına şahit olan bir arkadaşımızı dinledik ve bu durum bizi çok etkiledi. Proje hazırlama sürecinde buna benzer şeyler bizi daha iyi motive etti. Bu şekilde bir projeyle engelli olanlara her açıdan bir faydamız olsun istiyoruz, özellikle sağlık açısından bu önemli. Çünkü gün içinde onlarca insanın elinin dokunduğu düğmelere bu vatandaşlarımızdan bazıları dilleriyle dokunuyor. Bunu önlemek ve onların da rahat bir şekilde kullanacakları bir sisteme imza atmak bizlere gerçekten onur veriyor.” diye konuştu.

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Ömer Ali Faruk Güner ise çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi: “arkadaşlarımla birlikte projenin devrelerini tasarladık, asansör maketini yaptık. Biz daha çok devreler üzerinde çalışarak, montaj işlemini gerçekleştirdik. Şu anda maketimiz çalışır durumda. Ülkemizde engellilere yönelik daha çok projenin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu asansör bizden engelli kardeşlerimize bir umut olursa, bizi çok mutlu eder. Bu haftanın engelliler haftası olması projemize ayrı bir anlam yüklüyor.”
CİHAN


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER