ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 19:27

Öğrenciler dünyaya barış mesajı verecek

Öğrenciler dünyaya barış mesajı verecek


Muğla’nın Bodrum ilçesinde, 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için tanıtım toplantısı düzenlendi. Bu sene "Evrensel Barışa Doğru" sloganıyla 4 Haziran 2013 tarihinde antik tiyatroda beş kıtadan dili, dini ve rengi farklı 100 öğrenci şarkı, şiir, dilbilgisi, yazma ve güzel konuşma, halk oyunları gibi kategorilerde hünerlerini sergileyerek, Türkçe sevdalılarına unutulmaz bir gece yaşatacak.

Bodrum Eğitim Gönülleri Derneği tarafından düzenlenen organizasyon kapsamında antik tiyatroda yapılan basın toplantısına Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Tertip Komitesi Başkanı Ayhan Bermek, Başkan Yardımcısı Ali Şen, Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez, Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın ve AK Parti ilçe Başkanı Yılmaz Algül katıldı. Komite Başkanı Bermek, açılış konuşmasında, “Genç öğrenciler, binlerce yıldır birçok şeye şahitlik yapan bu antik tiyatrodan, ‘Evrensel Barışa Doğru’ diye mesajlarını dünyaya haykıracak.” dedi. Başkan Yardımcısı Şen de 11 yıl önce 17 ülke ve 25 öğrenciyle başlayan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda bu yıl 140 ülkeden 2 bin öğrencinin Türkiye’ye geleceğini kaydetti: “1896 yılında Dünya Olimpiyat Oyunları'nı kuran Baron Pierre’yi mezarından kaldırıp desen ki, 'Beş kıta için beş halkası olan olimpiyat oyunlarını, bugün Türkiye’de bu insanlar yapıyor.' inanmazdı.”

Ali Şen, Atatürk’ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözünün bugünkü versiyonu olan "Evrensel Barışa Doğru" sloganıyla olimpiyatları hayata geçiren başta Fethullah Gülen olmak üzere katkısı bulunanlara her türlü takdirin sunulması gerektiğini söyledi. 1996 yılından bu yana yurtdışındaki okulları ziyaret ettiğini anlatan Şen, “Geçen hafta Amerika’da bir okulu gezdim. Her türkü ırktan öğrenciler vardı. Bir Yahudi öğrenci dikkatimi çekti. 'Başka okul yok mu da buraya geldin?' diye sorduğumda, bu okulda arkadaşının aldığı eğitimden ailesinin etkilendiği için geldiğini ve çok mutlu olduğunu söyledi. Adını evresel barıştan alan bu eğitim kurumlarını takdir ediyorum. Bir göçmen olarak, 1951 yılında Türkçe eğitim serbest kaldığı zaman ne demek olduğunu en iyi bilenlerden biri olduğum için dünyanın değişik ülkelerinde faaliyet gösteren bu eğitim kurumlarına şükranlarımı sunuyorum. Bu bizim için 10 yıl, 20 yıl evvel rüyaydı. Bu dostluk, bu insanlık Türklere mahsustur. Bu sevgi elini uzattığı zaman havada kalmıyor.” şeklinde konuştu.

Başkan Kocadon ise 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na evsahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını dile getirerek, “Olimpiyatlarda bırakın ülkeleri, kıtalardan geliyorlar. Çocuklarımızın buraya gelmekteki amacı barış, birlik, beraberlik ve kardeşlik. Onun için bu güzel olimpiyatlara katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Tertip Komitesi Onursal Başkanı Gödekmerdan da Türkün dilini, medeniyetini, tarihini ve kültürünü bütün dünyaya yaymak için uğraşılan büyük bir çalışma olduğunu söyleyerek, “Bundan daha büyük bir çalışma olduğunu düşünmüyorum. Bodrum olarak böyle bir çalışmaya geçen sene kucak açmıştık. İnşallah bundan sonraki senelerde daha büyük coşku ve katılımla destek olacağız.” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısının ardından Piri Reis Eğitim Kurumları’nca, "Uzakta Bir Kardeşim Var" projesi kapsamında Bodrum’a gelen Vanlı öğrencilerle birlikte protokol üyeleri, barış ve kardeşlik için gökyüzüne güvercin ve balon saldı.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER