ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 14:40

Öğrenciler, dış politikayı masaya yatırdı


Atatürk Üniversitesi (AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Küresel Gelişim ve Etkileşim Topluluğu (KUGET) tarafından düzenlenen ‘İdealden Gerçeğe Türk dış politikası' konulu kongre, AÜ Kültür Merkezi'nde başladı.

13 farklı üniversiteden yaklaşık 100 öğrencinin katıldığı kongre 2 gün boyunca devam edecek. Kongrede lisans, doktora ve yüksek lisans öğrencileri tarafından oturumlar kapsamında öğrencilere Türk dış politikası ile ilgili sunumlar yapılacak. Onur konuğu olan Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Aktaş tarafından öğrencilere 'Türkiye’de Uluslararası İlişkiler Eğitim ve Türk dış politikası' konulu konferans verilecek.

KUGET, kongreyle Türk dış politikasının üniversite öğrencileri tarafından ne şekilde analiz edildiğini ortaya çıkarmayı ve bu alanda çalışan öğrencilerin siyaset yapıcılara mikro düzeyde de olsa bir katkı sağlamayı hedefliyor. KUGET Başkanı Nihat Mert Kars, Türkiye'nin yeni diplomasi tarzı ile bölgeyi çatışmalardan uzak tutarak barışı ön plana çıkartmak istediğini söyledi. Kars, ''Yeryüzünü şekillendiren bölgelerden birisi olan Anadolu ve periferisindeki coğrafya yüz yıllar boyunca barış içerisinde yaşamış fakat geçtiğimiz yıllar boyunca çeşitli çatışmalara, ayrışmalara tanık olmuştur. Ancak, Türkiye yeni diplomasi tarzı ile bölgeyi çatışmalardan uzak tutarak adaleti ve işbirliğini ön plana çıkarmak istemektedir. Türkiye bölgesindeki kültürel, siyasi ve ekonomik köprüleri kurarak yeryüzü üzerinde inşa edilecek barış köprülerine ana ilham kaynağı olma hedefindedir.'' şeklinde konuştu. Öğrencilere kongre sonunda katılım belgesi verilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER