ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 19:44

Öğrenciler, burs konusunda bilgilendirildi

Öğrenciler, burs konusunda bilgilendirildi


Çukurova Üniversitesi’nde öğrenciler TÜBİTAK bursları ve destekleri konusunda bilgilendirildi.

Çukurova Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından ‘Lisans ve Lisansüstü Burs ve Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı’ düzenlendi. Mithat Özsan Amfisi’nde düzenlenen programda TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) Sözleşmeler Müdürü Nursel Üstünsoy ile Uzman Meltem Karacaören tarafından öğrencilere lisansüstü eğitimin yol haritası çıkarıldı.

Toplantıda konuşan Nursel Üstünsoy, BİDEB’in bilim insanlarının sayı ve niteliğinin artmasına yardımcı olmak amacıyla, bu kesime yönelik destekleyici ve teşvik edici çeşitli programlar ve etkinlikler yürüttüğünü ifade etti. BİDEB’in bu kapsamda lisans, yüksek lisans ve doktora bursları verdiğini vurgulayan Üstünsoy, “Girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla girişimcilik ve yenilikçilik alanında lise ve üniversite düzeyinde yarışmalar düzenlemekte, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen doktora ve doktora sonrası araştırmalar için destek sağlamakta, yurt dışında çalışmakta olan bilim insanlarının, araştırmacıların Türkiye’ye gelmesini teşvik etmektedir. Bunun yanında lisansüstü öğrencilerin, çeşitli alanlardaki gelişmelerinin izlenmesi amacıyla düzenlenen yaz okulu programlarına katılımlarını desteklerken, bilim insanlarının, araştırmacıların yurt içi ve yurt dışı bilimsel toplantılara katılımı için destek sağlamaktadır.” dedi. Üstünsoy daha sonra eğitim bursları, araştırma destekleri ve yarışmalar hakkında bilgi verdi.

Uzman Meltem Karacaören ise bilimsel etkinlik ve destek programları hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Karacaören, öğrencilerin lisans ve lisans üstü programlarda ne tür destekler, burslar alabileceği konusunda teker teker açıklamalarda bulunarak, bu desteklerden nasıl yararlanabilecekleri konusunda öğrencilere yol haritası çıkardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER