ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mayıs 2014 Cumartesi 20:41

Oğlu Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ama...

Oğlu Türkiyenin Cumhurbaşkanı ama...

Cumhurbaşkanı Gül'ün 70 yıllık tornacı ustası babası Ahmet Hamdi Gül, küçük oğlu ile birlikte ortak olduğu fabrikaya her gün giderek çalışmaları izliyor.


Atatürk'ün emriyle Kayseri'de Cumhuriyet'in ilk yıllarında kurulan ve Türkiye'nin ilk milli uçaklarını imal eden Hava İkmal Bakım Merkezi'nde yıllarca tornacı ustası olarak çalıştıktan sonra emekli olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün babası Ahmet Hamdi Gül zamanını oğlu Macit Gül ile ortak olduğu Asteksan fabrikasında değerlendirdiğini söyledi.

Fabrikaya her gün gittiğini dile getiren 88 yaşındaki Gül, "1941 yılından bu yana çalışırım. Bilgi, deneyimlerinin hepsini gençlere aktarıyorum. Onlar, özellikle yeni makinaları bizden daha iyi kullanıyor. Zira, büyük bölümü digital ve teknolojinin en son ürünü. Bizim çalıştığımız dönemde torna makinaları manueldi. Yetenek, beceri ve dikkat isterdi. Fabrikaya her gün uğruyor, makinaların olduğu imalat bölümünde bir tur atıp, giriş katındaki odamda oturup, misafirlerle, iş için gelenlerle konuşuyorum. Daha sonra da oğlum Macit ile birlikte fabrika paydos ettiğinde evimize gidiyoruz."

Cumhurbaşkanı babası olduğunu hatırlatarak, çalışması yerine evde oturmasını isteyenlere, "Çalışmak, ibadettir" sözünü hatırlatan Ahmet Hamdi Gül, şöyle devam etti:

"Bazıları, 'Ahmet Hamdi amca bir oğlun cumhurbaşkanı, bir oğlun da fabrika sahibi. Neden hala çalışıyorsun?' diye soruyor. Onlara, paraya pula ihtiyacım olmadığını, emekli maaşımın da olduğunu hatırlatarak, evde oturunca sıkıldığımı, çalışmaya alıştığımı söylüyorum. Cumhurbaşkanı babası olmam, çalışmayıp, oturmamamı gerektirmiyor. Bazen yürüme güçlüğü çektiğim için bastonumla fabrikada bir tur atıp, çalışanlarla konuşuyorum. İş, makinalarla ilgili soru soran olursa cevap veriyorum. Artık tezgah başına geçmiyorum ama gençlere işle ilgili yol gösteriyorum. Sonra da odamda oturup, gazete okuyor televizyon seyrediyorum. Gelen misafir veya müşterilerle görüşmeler yapıyorum."

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Birliği (KESOB) tarafından 2003 yılında 'Yılın Ahisi' seçilen Ahmet Hamdi Gül, "Allah ömür verdikçe, iş hayatından kopmam. Evde oturmak bana göre değil" diye ekledi.

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER