ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 17:19

Ofis çalışanları bel ve boyun ağrısı tehdidi altında

Ofis çalışanları bel ve boyun ağrısı tehdidi altında


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Murat Doğan, ofis çalışanlarının, diğer meslek gruplarına göre daha fazla bel ve boyun ağrısı tehdidi altında olduğunu söyledi.

Masa başı çalışmanın toplumda rahatlığı ile bilindiğini belirten Kayseri Tekden Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Murat Doğan, dikkat edilmediğinde ofis çalışanlarının da ciddi rahatsızlıklara maruz kalacağını ifade etti. Ofis çalışanlarında en çok bel ve boyun ağrıları görüldüğünü kaydeden Uzm. Dr. Murat Doğan, bu şekilde çalışanlara mutlaka bel boşluğunu dolduracak biçimde bel desteği kullanmaları önerisinde bulundu.

UZUN SÜRE OTURMAK KİREÇLENME VE KEMİK ERİMESİ NEDENİ

Uzun süre aynı pozisyonda durmanın da bel rahatsızlıklarına davetiye çıkardığını vurgulayan Dr. Murat Doğan, “Kişi uzun süreli sabit pozisyonda kaldığında buna bağlı olarak belde esneklik kaybı, disk basıncının artması, kuyruk sokumunda ve belde eğrilikler ve kamburluk meydana gelir. İleri yaşlarda ise uzun süre aynı pozisyonda kalma, kireçlenme ve kemik erimesini tetikler.” diye konuştu.

BOYUN İÇİN GÜNDE 4 KEZ EGZERSİZ

Boynun da bel kadar düzgün pozisyonda kalması gerektiğinin altını çizen belirten Dr. Murat Doğan, “1 saatten fazla da aynı pozisyonda kalınmaması gerekiyor. Bu, özellikle boyun kaslarında spazma neden oluyor. Ofis çalışanlarına tavsiyemiz günde en az 4 kez ara vererek boyun egzersizleri yapmak. Bir seferde kişinin en fazla 3 dakikasını alacak bu egzersizlerde kaslar belli pozisyona geleceği için rahatlama sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER