ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 21:39

Oettinger'in "Sürünerek Ankara'ya gidecekler" sözleri


Avrupa Birliği'nin Enerji Komiseri Alman Günther Oettinger, Almanya ve Fransa'nın, AB üyesi olması için Ankara'ya yalvaracağı sözlerinin, Türkiye'nin rolü ve potansiyeliyle ilgili kişisel görüşünü yansıttığını belirtti.
     Oettinger'in Konrad Adenauer Vakfı'nın Brüksel'deki bir toplantısında kullandığı, "İddiaya girerim ki bir sonraki 10 yıl içinde Alman başbakanı, yanına Paris'ten Fransız mevkidaşını da alarak Türklere 'Dostlar, bize katılın' diye yalvarmak için dizlerinin üzerinde sürünerek Ankara'ya gidecekler" ifadesi Avrupalı parlamenterlerin yazılı soru önergelerine konu oldu.
     Oettinger'e yöneltilen farklı önergelerde, bu sözlerin ne anlama geldiği, hangi gerekçeyle söylendiği ve AB Komisyonu'nun Türkiye'ye genel yaklaşımını yansıtıp yansıtmadığı soruldu.
     Yazılı soru önergelerine ortak cevap veren Oettinger, "Türkiye'nin rolü ve potansiyeliyle ilgili geniş kabul gören değerlendirmelere dayanan kişisel görüşümü dile getirdim" ifadesini kullandı.
     AB Komisyonu'nun resmi görüşünün bütün Komisyon üyelerinin katılımıyla alınan ortak kararlarla şekillendiğini anımsatan Oettinger, bu kapsamda AB Komisyonu'nun Türkiye hakkında üye ülkelere gönderdiği genişleme stratejisi belgesinde "Dinamik ekonomisiyle stratejik konumuyla ve önemli bölgesel rolüyle Türkiye AB için kilit bir ülkedir" görüşüne yer verdiğini ve Türkiye-AB ilişkilerinde tam potansiyele ancak uzlaşılan çerçeveye bağlı saygın katılım müzakereleriyle ulaşılabileceğini vurguladığını hatırlattı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER