ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 14:55

ODTÜ'deki olaylara kınama yağıyor

ODTÜdeki olaylara kınama yağıyor


Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) yaşanan olayları tasvip etmediğini söyledi. Doğru, “Düşüncelerin dile getirilmesi yöntemleri içinde şiddetin yeri yoktur.” dedi.

Yaşanan süreci ve olayları değerlendiren Rektör Doğru, üniversitelerin her türlü düşüncenin özgürce ifade edildiği, tartışılarak geliştirildiği bilim yuvaları olduğunu vurguladı.

Bilimsel çalışmaların ancak özgür ortamlarda gerçekleşebileceğini kaydeden Doğru, “Özgürlükler ise şiddetten arındırılmış iklimlerde hayat bulabilir. Düşüncelerin dile getirilmesi yöntemleri içinde şiddetin yeri yoktur. Ancak, 18 Aralık 2012 günü Göktürk-2 uydusunun fırlatılması töreninde yaşanan hiç kimsenin tasvip edemeyeceği şiddet olayları bu camianın bir üyesi olan Bitlis Eren Üniversitesi ailesini derinden üzmüştür. Tamamen önceden tasarlanmış görüntüsünü veren öğrenci eylemlerini tasvip etmediğimizi, üniversitelerin kavga yeri olmadığını, bu yöndeki her türlü davranışı kınadığımızı kamuoyuyla paylaşırız.” şeklinde konuştu.

Muş Alparslan Üniversitesi:

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, ''Göktürk-2'nin uzaya fırlatılışını büyük bir heyecan ve gururla beklerken, ODTÜ'deki olaylar bu haklı gururu yaşamayı gölgede bırakmıştır'' dedi.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a 2010 yılında Van'da yapılan yumurtalı saldırıya herkesimden tepki geldiğini ve o dönem görevde bulunan Van Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert'in de görevden alındığını anımsatan İnanç, üniversitelerine sağladığı katkıdan dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Senatosu

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Senatosu, dünyada geniş yankılar uyandıran ilk milli keşif uydusunun uzaya fırlatılmasını provokasyonlarla farklı amaçlara alet etmeye çalışmanın kabul edilemez olduğunu ifade etti.
    
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Senatosu'nca, Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi töreni sırasında ODTÜ yerleşkesinde meydana gelen olaylara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, 89 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2'nin uzaya fırlatılmasının ülke ve millet için son derece mutluluk ve gurur verici olduğu belirtildi.
    
Birçok alanda veri sağlayacak Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılması dolayısıyla düzenlenen tören esnasında ve akabinde meydana gelen olayların, hak aramak ve protesto hakkını kullanmakla ilgisinin olmadığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
    
''Siyasi ve ideolojik mülahazalarla gerçekleştirilmiş yersiz ve duygusal tepkiler olduğu ve karanlık odakların ülkemizde 1980 öncesinde oynadığı oyunları hatırlattığı, düşünceyi ifade etmenin medeni yolunun taş, sopa ve molotof kokteyllerinin kullanıldığı şiddet içeren bu şekildeki gösteriler olmadığı kanaatindeyiz.
    
Dünyada geniş yankılar uyandıran ilk milli keşif uydusunun uzaya fırlatılmasını provokasyonlarla farklı amaçlara alet etmeye çalışmak kabul edilemez. Bu menfur olayı esefle kınıyoruz. Cumhuriyet tarihinde AR-GE'ye ve bilime en fazla pay ayırması, üniversitelerin demokrasinin hakim olduğu özerk ve özgürlükçü bir yapıya kavuşmasını desteklemesi, ülkenin bütün şehirlerini üniversitelerle donatması ve yüksek öğretime rekor düzeyde kaynak aktarması dolayısıyla başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere 61. Cumhuriyet hükümetinin bütün üyelerine teşekkür ediyoruz.''

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER