ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 00:38

"ODTÜ'de yaşananlar bağnazlıktır"


Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, "Göktürk-2 uydusunun başarıyla yerine oturtulması her vatandaşı mutlu etmiştir. Ancak Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesinde meydana gelen müessif olaylar, her vatansever gibi beni de ziyadesiyle üzmüştür. O gün orada yaşananlar bağnazlıktır, millet, devlet, bilim karşıtlığı, Atatürk'ün koyduğu vizyona düşmanlıktır. " dedi.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, ODTÜ'de yaşanan protestolarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Prof. Ban, yazılı açıklamasında şunları ifade etti: “Türk mühendis ve bilim adamlarınca üretilen ülkemizin ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2’nin başarıyla yörüngeye oturtulması, ülkesini ve devletini seven her vatandaşımızı mutlu etmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Göktürk -2 Uydusu’nu uzaya gönderme merasimi esnasında ODTÜ yerleşkesinde meydana gelen müessif olaylar, her vatansever gibi beni de ziyadesiyle üzmüştür. O gün orada sergilenen tam anlamıyla ideolojik bağnazlıktır. O gün orada sergilenen tam anlamıyla millet karşıtlığıdır. O gün orada sergilenen tam anlamıyla devlet karşıtlığıdır. O gün orada sergilenen tam anlamıyla bilim karşıtlığıdır. O gün orada sergilenen tam anlamıyla Atatürk’ün ortaya koyduğu vizyona düşmanlıktır.

ODTÜ yerleşkesindeki çirkin olayları “öğrenci” hüviyetini taşıyanların çıkartmış olması da büyük talihsizliktir. “Üniversite öğrencisi”, milyonlarca kardeşine emsal olma sorumluluğunu taşımak durumunda olan kişidir. ODTÜ’deki çirkin olayları çıkartanlar, maalesef kendilerini izleyen diğer öğrenciler için birer “utanç timsali” olarak belleklere yerleşmişlerdir.

Bir bilim adamı, bir akademisyen, çok sayıda öğrenci yetiştirmiş ve yetiştirmekte olan bir hoca olarak; dahası, öğrenmenin yaşının ve mevkiinin olmayacağını bilen bir “Öğrenci” olarak, ODTÜ yerleşkesinde ortaya konulan çirkinlikten büyük üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim.
Göktürk 2 Uydusu’nu beğenmeyenlerin yapmaları gereken daha iyisini ortaya koymak için çaba göstermektir. Göktürk 2’yi beğenmeyenlerin tavrı, terör estirmek değil, Göktürk 3’ü yapmak için kolları sıvamak olmalıdır. ODTÜ yerleşkesindeki olayları çıkartanların yaptıkları ise şüphesiz tam mânâsıyla “yobazlık”tır!..

Türk Hava Kurumu Üniversitesi olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletimizin ve devletimiz emrinde, bilimin ve çağdaş uygarlığın yolunda hiç durmadan yürüyeceğimizi, Türk bilim adamlarının beyin gücünün eseri olan başarıları çekemeyen devlet, millet ve bilim düşmanlarının karşısında olacağımızı kamuoyuna saygılarımla duyururum.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER