ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 17:06

ODTÜ'de 1071 müdahalesine 'mancılıkla' karşılık verdiler


Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen 1071 Malazgirt Bulvarı'nın (ODTÜ Yolu) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılışı öncesi kampüs girişinde yapılan eyleme polis müdahale etti. Grubun polise, el arabasıyla yaptıkları mancılıkla taş atması dikkat çekti.

1071 Malazgirt Bulvarı’nın açılışını protesto etmek isteyen bir grup, ODTÜ 100 Yıl girişinde toplandı. ‘Gökçek rantın, ODTÜ Ahmet Atakan’ın yolunda’ pankartı taşıyan grup, yeni yapılan yola çıkmak istedi. Sloganlar eşliğinde A4 Kapısı’na doğru hareket eden grubun önü Çevik Kuvvet ekipleri tarafından kesildi. Eylemin yasal olmadığını belirten polis, grubun dağılmasını istedi. Polisin uyarılarını dikkate almayan grup, yürüyüşe geçti. Polis ekipleri gruba, tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Göstericiler de, havai fişek, taş ve sapanla misket atarak, karşılık verdi. Eylemciler çöp konteynırlarından barikat kurdu. Grup üyeleri, el arabasıyla yaptıkları mancılıkla polise taş atması dikkat çekti.

Çevreye yayılan göstericiler, ağaçları siper alarak, polise karşılık vermeye devam etti. Polis ile eylemciler arasındaki çatışma uzun süre devam etti. Olaylarda bir kişi gözaltına alındı.

AÇILIŞ NEDENİYLE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen açılış öncesinde polis ekipleri yol üzerinde ve kampüs girişinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Bir polis helikopteri bulvarı ve ODTÜ girişini havadan takip etti. 1071 Malazgirt Bulvarı adı verilen ODTÜ Yolu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katılımıyla açıldı. Açılış öncesi ve sonrasında polis ile göstericiler arasındaki çatışma devam etti.

Açılışın ardından bazı protokol üyelerinin yeni yoldan geçtiği görüldü. Başbakan Erdoğan’ın ise yaşanan olaylar nedeniyle söz konusu yerden geçmekten vaz geçtiği öğrenildi.

Polis ile göstericiler arasındaki gerginlik sürüyor.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER