ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 00:21

ODTÜ savaş alanına döndü!

ODTÜ savaş alanına döndü!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde olaylar çıktı. Polis müdahale etti.


ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, Elektrik Mühendisleri Odası ve Bilim ve Ütopya Kooparatifi'nin ODTÜ'de düzenlediği Dr. Serhat Özyar Bilim Ödülleri törenine karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan kavga damga vurdu.

Karşıt görüşlü iki öğrenci grubunun, akşam saatlerinde karşı karşıya gelmesi üzerine emniyet güçleri kampüste güvenlik önlemi aldı.

Polis, kavga etmeye başlayan gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bir grup dağılırken diğer grup polise taşla saldırdı. Kampüsün Eskişehir Yolu'ndaki ana girişine yürümek isteyen gruba, polis müdahale etti.

YARALILAR VAR

Kavgada 15 öğrenci yaralandı. Yaralı öğrenciler hastanelere kaldırılırken bir öğrenci grubu polisle çatıştı.

ODTÜ’de akşam saatlerinde karşıt iki sol grup arasında Bilim ve Ütopya dergisinin ödül töreninde kavga çıktı. Kavgada 15 öğrencinin yaralandığı öğrenildi.

Olay yerine çok sayıda Çevik Kuvvet ekibi ile TOMA’lar sevk edildi. Sevk edilen TOMA’lar ve panzerler üniversitenin içene girerek Rektörlük arkasında kavga eden öğrencilere müdahale etti. Yaklaşık 200 kişilik grup dağıtıldı. Dağıtılan bir grup okul dışına çıkartılırken diğer grup ODTÜ’nün Eskişehir Yolu üzerindeki kapısında polisle çatıştı. Polise taş ile saldıran gruba polis biber gazı ve su sıkarak müdahale etti. İki saat polisle çatışan yaklaşık 80 kişilik öğrenci grubu dağılarak okul içindeki yurtlara gitti. Öğrencilerin dağılmasının ardından polisler de üniversiteden ayrıldı.

Grup içinden bazı öğrenciler polis aracına gelerek polislerle görüştü. Görüşmenin ardından grubun basın açıklaması yapacağı duyuruldu. Ancak grup basın açıklaması yapmadan okul içindeki yurtlara gitti..

SALDIRI ANINI ANLATTI

Olayı değerlendiren Bilim ve Ütopya Kooperatifi Başkanı Prof. Dr. Semih Koray, "Bu ödül töreni her yıl ODTÜ'de düzenleniyor. Törenin ardından bir kokteyl düzenledik. Saldırı bu sırada başladı. Buraya taşlı sopalı saldırı gerçekleştirildi. Sayısı 12 olan yaralanan bilim insanı ve TGB'li arkadaşları ben hastaneye götürdüm. Bu saldırıyı düzenleyenler bilim düşmanlarıdır. Değişik istihbarat örgütlerinin denetimi altında olan gruplardır. Geçenlerde de Bilim Ütopya standı açan arkadaşlara bir saldırı söz konusu olmuştu. Bunlar içinde anarşistinden öğrenci kolektiflerine, PKK'sına kadar hepsinin bir arada olduğunu söylemek yanlış olmaz." dedi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER