ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:10

ODTÜ olayları, TBMM girişinde protesto edildi

ODTÜ olayları, TBMM girişinde protesto edildi


Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde(ODTÜ) önceki akşam yaşanan olayları TBMM girişinde protesto etti.

Dikmen Kapısı önünde toplanan kalabalık, ‘Özgür bilim kahrolsun faşizm’ pankartı açıp, ‘Atatürk gençliği görev başında’ sloganları attı. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ve Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın da desteklediği eylemde, ayrıca önceki gün yaşanan olaylarda yaralanan eli yüzü yaralı grup üyeleri de hazır bulundu.

"ÖĞRENCİLER BİRBİRİYLE ÇATIŞMADI"

TGB Genel Başkan Yardımcısı Aykut Diş okudğu basın açıklamasında, ODTÜ’de yaşananların iki karşıt görüşlü öğrenci gruplarının birbiriyle çatışma olayı olmadığını söyledi, olayın emperyalizm ve istihbarat örgütlerinin kontrolündeki PKK’lıların ve bir grup sol maskeli çetenin, bilime ve akademisyenlere saldırısı olduğunu belirtti. Diş, "Taşlarla, soda şişeleriyle, sopalarla ve sis bombalarıyla 11 yıldır ODTÜ’de düzenlenen; ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, Elektrik Mühendisleri Odası, Bilim ve Ütopya Kooperatifi’nin katılımıyla düzenlenen Dr. Serhat Özyar En Genç Bilim Adamı ödül törenine saldıran bu çete Erdoğanların imdadına yetişmiştir. İşte dün ODTÜ’de yaşanan çirkin saldırının siyasi özeti budur." dedi.

BATUM: ANKARA'NIN GÖBEĞİNDE EŞKIYA SOKAĞA İNDİ

CHP’li Batum ise ODTÜ’de yaşanan olayları eşkıyalık olarak niteledi. Batum, "Ankara’nın göbeğinde eşkıya sokağa indi. Öğretim üyelerine, Atatürkçü, Kemalist, devrimci gençlere saldırmakla kalmadı, alenen PKK adına ODTÜ önünde kimlik kontrolü yaptı" ifadelerini kullandı. Batum, herkesin gözü önünde ahlaksız bir işbirliğinin ABD gözetiminde sürdürüldüğünü aktardı. Batum, "Asker açılıma destek olmak amacıyla yerini terk ediyor. AKP, BDP ve PKK Anayasası şu anda saklanıyor ve gün yüzüne çıkacağı günü bekliyor. Bizler bu ahlaksız sürecin devam etmesine izin vermeyeceğiz." dedi.

Açıklamanın ardından protestocu grup, TBMM önünden ayrıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER