ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 13:18

Odatv davasına devam ediliyor


Ergenekon soruşturması kapsamında açılan Odatv davasına bugün devam ediliyor.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’si tutuklu 13 sanıklı duruşmaya, tutuklu sanıklar Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı getirildi. Duruşmaya 9 tutuksuz sanık da katıldı.

Duruşmada, gelen evrakları okuyan Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Hanefi Avcı’nın ‘Bilgisayarlara gönderilen virüslerin geldiği mail adresi ABD merkezli’ yönündeki iddiası üzerine ABD makamlarına bu konunun sorulduğunu belirterek, “ABD makamlarından cevap geldi. Ancak gelen cevapta ABD davaya ilişkin tüm evrakları ve Avcı’nın talebinin daha da ayrıntılandırılmasını istiyor. Bu nedenle yeniden yazı yazacağız.” dedi.

Davanın başlamasının ardından duruşma salonundaki ses sisteminde sorun çıktı. Adliyenin en büyük duruşma salonda görülen duruşmada Başkan Ekinci, “Daha önce küçük salonda yaptığımız zaman ‘ses sistemi yenileniyor’ dedik ama inanmadınız bize. Yenilendi ama sistem daha da kötü oldu.” diye konuştu. Ekinci’nin bu sözleri sanık Barış Terkoğlu, “Zekeriya Bey (Başsavcı vekili Zekeriya Öz) ‘yenilenmedi’ dedi biz ona güvendik.” karşılığını verdi. Başkan Ekinci ise, “Siz bana güvenin” şeklinde konuştu.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Hanefi Avcı'nın, bu davanın temelinin yalan üzerine kurulu olduğunu öne sürerek, “Beni tahliye edemeyeceğinizi ifade ediyorsunuz. Bu dava kapsamında tutukluluğumun infaza geçmediğini beyan ettiniz. Beni tahliye edemeyeceğinizi biliyorum” demesi üzerine Başkan Ekinci, “Bize kimsenin gücü yetmez. Burada 3 hakimiz. ‘Sizin yüzünden yüzünüzden 2 yıldır tutukluyum’ diyorsanız, haksızlık yaparsınız.” dedi.

Sanık Yalçın Küçük de, “Ben çocuk değilim. Ben devletim. Beni ona göre yargılayın.” ifadelerini kullandı. Küçük’ün, “Ben tutuklu değilim. Toplama kampında kalıyorum. Siz dünyaya gelmeden önce ben ceza davasında yargılanıyordum. Odatv davasını benim için açtılar. Burada yapılan savunmalara asla katılmıyorum. Silivri denilen yerde kim tutukluysa, TÜBİTAK tutuklamıştır. Siz TÜBİTAK’ın yalan makinesi olduğunu bildiğiniz için tüm dosyaları oraya gönderdiniz. Sizin hukukçuluğunuz müsait mi bilmiyorum ama” şeklinde sesini yükselterek konuşması üzerine araya giren Başkan Mehmet Ekinci, “Böyle devam ederseniz, sözünüzü keseceğim.” uyarısında bulundu. Tartışmanın uzaması üzerine duruşmaya bir süre ara verildi.

Aranın ardından Küçük konuşmasına devam etti. Mahkeme öğle arası verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER