ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:48

Odabaş: "Erdemir İstanbul’dan yönetilmez"


Türk Metal Sendikası Zonguldak Ereğli Şubesi yönetimi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, Erdemir Plaj Tesisleri'nde düzenlediği programla kutladı. Madenci Türküsü’nün de seslendirildiği etkinlikte mangallar yakıldı, oyunlar oynandı. Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, etkinlikteki konuşmasında Erdemir yönetimine sitemde bulundu.

Etkinliğin açılış konuşmasını işçi temsilcisi Mustafa Yıldız yaptı. Yıldız, Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş’a teşekkür etti. Daha sonra söz alan Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, 1 Mayıs’ı İstanbul’daki olaylardan dolayı buruk kutladıklarını söyledi. Odabaş daha sonra konuşmasını Erdemir yönetimi ile yapılan toplu sözleşme konusuna getirdi. Erdemir’in İstanbul’dan yönetilemeyeceğini söyleyen Odabaş, Erdemir’e hala bir Genel Müdürü atamasının yapılmadığını dile getirdi.

Odabaş, işçinin hakkını alması için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını ifade ederek, “Bugün 1 Mayıs ile alakalı konuşma metni hazırladık ama inanın Taksim’de Türk-İş’in de bulunduğu kutlamaları takip ediyoruz, haberleri de geliyor. Bu yüzden 1 Mayıs ile ilgili söyleyecek çok fazla bir şey yok. 1 Mayıs’ın, emeğin temsil edildiği ve bunun bir bayram olarak yaşanması gerektiğine inanıyoruz. Bu tür olaylar gerçekten bizi üzüyor. İnşallah emeğin değer verildiği, kıymet verildiği, önem verildiği günlere geleceğiz. Yeter ki sizlerle bu birlik ve beraberliğimizi koruyalım ve yaşatalım. Şimdi bir toplu sözleşme döneminden geçiyoruz. Burada yapacağımız, bundan sonra yapacağımız eylemlere bir hazırlık olabilir. Geçtiğimiz ayın 24’ünde son oturumu, yani 5. oturumu yaptık. Şirket 30 kuruşluk zamla bize geri döndü. Genel başkan yardımcımız ‘uyuşmazlık zaptını tutalım ve masadan kalkalım’ dedi. Biz masada şunları söyledik; biz hiçbir şey istemiyoruz. Biz 2011 yılında yaptığınız kardan 2011-2012 yıllarında kapsam dışındaki arkadaşlara verdiğimiz paydan ve edilen kardan karşılığını istiyoruz." diye konuştu.

"ŞİRKET İSTANBUL’DAN YÖNETİLMEZ"

Bazı söylemlerinde 'fabrika İstanbul’dan yönetilmez’ dediğini ifade eden Odabaş, Erdemir'in bir dünya şirketi olduğunu, fakat daha temmuz ayından beri bir genel müdürün atanmadığını, bunun üzücü bir olay olduğunu söyledi. Odabaş, şöyle dedi:

"Dünya şirketi olan bir şirkette genel müdürün işin başında olması lazım ve işi takip etmesi lazım. Bize masada diyorlar ki ‘Biz malın kar oranını istediğimiz noktaya getirip pazarlayamıyoruz. Bunda emekçi arkadaşımızın, üreten arkadaşımızın kabahati ne? Demek ki İstanbul’da oturan 200 civarındaki arkadaşımız işlerini yapmıyor. Onlar işlerini yapacak. Biz üreteceğiz, pazarlamak onların görevi. Pazarlayamıyorsa gidecekler, yapanlar buraya gelecek. Bizim malımız dünyada önemlidir, değerlidir. Bunu herkesin bilmesi lazım. Biz yine de masada sözleşmeyi bitirmenin derdindeyiz. Ama birileri bu fedakarlığımızı, iş yerimizi sahiplenmemizi farklı gözlerle yorumluyorsa, bunun bedelini ödeyecek kişi işçi değil, yönetenlerdir. Hepinize bugün buraya katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Havanın biraz daha iyi olması ile biraz farklı olabilirdi. Arkadaşlarımız aileleri ile birlikte geldi, inşallah rahatsızlanmazlar. Ben buraya katılan ve tezgâh başında alın teri döken arkadaşlarımıza selam söylüyorum. Biz hepimiz tek bir yumruğuz ve bu yumruğun gücünü de İstanbul’dan yönetenler de mutlaka bir gün görecekler. Erdemir’in bu noktalara gelmesinde emeği geçen ve şu an burada olmayan emekçi büyüklerimize rahmet ve şükranlarımız sunuyoruz. 1 Mayıs İşçi Bayramını bir kez daha kutluyor. Çalışma hayatınızda başarılar diliyorum, her şey gönlünüzce olsun.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER