ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 21:50

Öcalan: Pişman değilim

Öcalan: Pişman değilim

İmralı'da tutuklu bulunan PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere adaya giden BDP-HDP heyeti, döndü.


BDP-HDP heyeti İmralı’dan döndü. Heyet, İmralı Adası’nda Öcalan’la 3 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Akşam saatlerinde dönen heyet, görüşmeyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Öcalan’ın 30 Mart yerel seçim sürecinde destek veren ve çalışmalarda aktif rol alanlara teşekkür ettiği belirtildi. Abdullah Öcalan, “Seçim öncesi ve seçim döneminde ortaya konan tüm baskılara, engellemelere ve başvurulan seçim hilelerine rağmen halkımızın kararlı iradesiyle ortaya çıkan sonucun önemli olduğunu, bu sonucun demokratik siyaset zemini ve sağladığı imkânlar bakımından örgütlü siyasal kurumlar tarafından doğru değerlendirilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye emekçilerinin 1 Mayıs bayramını kutlayan Öcalan, emek mücadelesi başta olmak üzere bütün demokratik hak mücadelelerinde HDP’nin toplumsal muhalefet alanlarının tamamında örgütsel öncü ve birleştirici işlevinin tarihsel olduğunu belirtti. 1 Mayıs emek bayramına yönelik Türkiye emekçilerine daha kapsamlı bir mektup yazdığını ve bu mektubu 1 Mayıs’tan önce Türkiye emekçilerine ulaştırılmak üzere ileteceğini kaydetti.

  Çözüm sürecine değinen Öcalan, dönemin karakter değiştirdiğini söyledi. Her an derinlikli çözüm imkânlarının da, çatışma olasılıklarının da devrede olduğunu kaydeden Öcalan şöyle devam etti: “Özellikle hükümetin atacağı adımlar çatışma olasılığını ortadan kaldıracağı gibi çözümü de yeni formatta derinleştirerek geliştirebilir. Çok zorlanmama rağmen süreci bugüne taşımaktan pişman değilim. Hatta çok önemli buluyorum. Süreç Türkiye’nin derinlikli, dışa açılımcı, demokratik hamlesine en önemli katkıyı sunacak bir yetkinliktedir. Tüm tarafları bu temelde üzerlerine düşeni yapmaya davet ediyorum. Eğer siyasi iktidar silahlı güçlerin topluma dönüş yapmasını istiyorsa gereken yasal çalışmaları hızla hayata geçirmek zorundadır. Dönüş yasası dahil olmak üzere tüm yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması tarihi önemdedir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER