ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 21:54

"Ocak-Mehmetçiğin Dünyası" sergisi, Saraybosna'da açıldı


Anadolu Ajansı'nın, "Türk Temsil Heyetinin Bosna Hersek'te 20. Yılı" temasıyla düzenlediği "Ocak-Mehmetçiğin Dünyası" sergisi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın katılımıyla açıldı.
     Babacan, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Sanat Evi'nde gerçekleştirilen açılışın ardından, sergiyi gezdi ve AA Balkanlar Bölge Müdürü Ömer Çetres'ten fotoğraflar hakkında bilgi aldı.
     Babacan, burada yaptığı açıklamada, Türk milletini Bosna Hersek'te 20 yıldır başarıyla temsil eden Mehmetçiğin faaliyetlerinin, etkileyici bir fotoğraf sergisiyle anlatılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.
     Saraybosna'nın yanı sıra Bosna Hersek'in diğer kentlerini de gezecek sergiyle, Türkiye'nin yürüttüğü barışçıl faaliyetlerin geniş halk kitlelerine ulaştırılmasının oldukça önemli olduğunu belirten Babacan, sergide emeği geçen AA çalışanlarına teşekkür etti.
    
"Barış ve istikra katkı sunmayı sürdüreceğiz"
    
     Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Fatih İlhan da açılışta yaptığı konuşmada, Türk askerinin, 17 Mayıs 1993'ten beri, Bosna Hersek'te Birleşmiş Milletler ve NATO çatısı altında barışın tesisi için büyük çaba gösterdiğini belirtti.
     Türkiye'nin, Avrupa Birliği içinde, Bosna Hersek'teki barışı destekleme faaliyetlerine en fazla katkı veren ikinci ülke olduğuna işaret eden İlhan, burada sivil-asker işbirliği içinde yüzlerce sosyal faaliyet, yardım organizasyonu, eğitim ve güvenlik çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlattı.
     İlhan, Türk Temsil Heyeti Başkanlığının, Bosna Hersek'in barış ve istikrarı için katkı sunmayı sürdüreceğini vurguladı.
     Türk askerinin, Bosna Hersek'e geldiği günden itibaren pek çok faaliyetini takip eden AA tarafından çekilen 40 fotoğrafın yer aldığı sergiyi, Saraybosnalılar 2 gün boyunca gezebilecek.
     Ziraat Bankası'nın katkılarıyla açılan sergi, daha sonra Başçarşı'da ve Zenica kentinde Türk askerinin Bosna'ya gelişinin 20. yılı kapsamında düzenlenecek etkinliklerde de halkın beğenisine sunulacak.
    
Yunus Emre Türk Kültür Merkezi kütüphanesi açılışı
    
     Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Babacan, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi kütüphanesinin açılışı dolayısıyla kurdele kesti.
     Babacan, Yunus Emre Enstitüsü tarafından, son yıllarda dünyanın farklı yerlerinde 35 merkezin hizmete sokulduğunu, bunun Türk dil ve kültürünün bilinirliğine büyük katkı sağladığını söyledi.
     Enstitünün, Bosna Hersek'te kütüphane açarak Türk dil, kültür ve tarihinin tanıtımı ile iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağların güçlendirilmesine önemli katkılar yaptığını ifade eden Babacan, Türk kültürüne ve tarihine ilgi duyan Boşnaklar'ın, kütüphanedeki kaynaklardan artık daha doğru bilgilere ulaşabileceklerini kaydetti.
     Enstitü Başkanı Hayati Develi de Ziraat Bankası'nın desteğiyle hayata geçirdikleri "100 Türkiye Kütüphanesi" projesi kapsamında, Bosna Hersek'te de kütüphane açılışı gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.
     Türk medeniyetine ilişkin kaynakların da bulunduğu Saraybosna Kütüphanesi'nin, Bosna Savaşı'nda yakılması nedeniyle önemli bir açığın ortaya çıktığını anımsatan Develi, hizmete soktukları kütüphanenin Türk kültür ve tarihiyle ilgili bu açığın kapatılmasına küçük de olsa katkı sunmasını ümit ettiğini söyledi.
     Açılışlara, Bosna Hersek Genelkurmay Başkanlığında görevli üst düzey subayların yanı sıra Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, TİKA Saraybosna Koordinatörü Zülküf Oruç ile çok sayıda davetli katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER