ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 19:47

Obama:''Eğer diplomasi başarısız olursa, ABD eyleme geçmeye hazır''

Obama:Eğer diplomasi başarısız olursa, ABD eyleme geçmeye hazır

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesi ile ilgili olarak ''eğer diplomasi başarısız olursa. ABD eyleme geçmeye hazır'' dedi.


ABD Başkanı Barack Obama, ABD ve Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarına ilişkin çerçeve planın Suriye'nin kimyasal silahlarının, tamamen yok edilebilmesi için uluslararası kontrol altına geçmesi amacına yönelik önemli ve somut bir adım olduğunu ve bu silahların şeffaf, hızlı ve doğrulanabilir şekilde ortadan kaldırılması fırsatını sunduğunu belirterek, "Uluslararası toplum Esed rejiminin sözlerini tutmasını bekliyor. Eğer diplomasi başarısız olursa, ABD eyleme geçmeye hazır kalmaya devam edecek" dedi.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Cenevre görüşmeleri yoluyla ABD ve Rusya'nın kat ettiği ilerlemeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bunun, Suriye'nin kimyasal silahlarının tamamen yok edilebilmesi için uluslararası kontrol altına geçmesi amacına yönelik önemli ve somut bir adım olduğunu belirten Obama, çerçeve planın Suriye'nin kimyasal silahlarının şeffaf, hızlı ve doğrulanabilir şekilde ortadan kaldırılması fırsatını sunduğunu kaydetti. Obama, böylelikle de bu silahların sadece Suriye halkına değil, bölge ve dünyaya tehdidinin de sona erebileceğini ifade etti.

Obama, şunları kaydetti:
"Uluslararası toplum Esed rejiminin sözlerini tutmasını bekliyor. Biz önemli bir ilerleme katetmemize karşın, hala yapılması gereken çok iş var. ABD, bu sürecin doğrulanabilir olması ve Esed rejiminin kabul ettiği bu çerçeveyi tamamlamaması halinde sonuçlarının bulunması noktasında, Rusya, İngiltere, Fransa ve diğer ülkelerle çalışmaya devam edecek. Eğer diplomasi başarısız olursa, ABD eyleme geçmeye hazır kalmaya devam edecek".
Esed rejiminin kimyasal silahlarla binden fazla insanı 21 Ağustos'ta öldürmesinin ardından, Suriye rejimini kimyasal silah kullanmaktan vazgeçirmek, bunları kullanma kapasitesini düşürmek ve dünyaya bu silahların kullanılmasını hoşgörmeyeceklerini açıkça belirtmek için ABD'nin eyleme geçmesi yönünde karar aldığını hatırlatan Obama, "Kısmen ABD'nin ciddi askeri tehdidi nedeniyle şimdi bu amaçlarımızı diplomasi yoluyla başarma fırsatına sahibiz" ifadesini kullandı.

Obama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e bu süreçteki çalışmalarından dolayı teşekkür ettiğini ve ABD'nin BM Daime Temsilcisi Samantha Power ile telefonda görüştüğünü bildirdi.
Dünyanın neresinde olursa olsun kimyasal silah kullanımının insanlık onuruna hakaret ve tüm insanların güvenliğine tehlike olduğunu belirten Obama, çocuklar için dünyayı kimyasal silah korkusundan özgür kılma sorumlulukları bulunduğunu kaydetti. Obama, açıklamasında, "Bugün bu amacı başarma doğrultusunda önemli bir emare" ifadesine yer verdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER