ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 21:43

Obama ve Netenyahu görüştü


ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı.
    
Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, Obama görüşmede, Netanyahu'yu Mısır'ın ateşkes önerisini kabul etmesinden dolayı takdir etti. Açıklamada, Obama'nın, öneriyi kabul etmesi için Netanyahu'ya tavsiyede bulunduğu belirtildi.
    
Görüşmede Obama, İsrail'in güvenliğine olan bağlılığını yinelerken, hiçbir ülkenin sivillere karşı roket saldırılarına tahammül etmesinin beklenemeyeceğini vurguladı.
    
Açıklamada, Obama'nın, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, sürdürülebilir bir ateşkes ve bu soruna daha kalıcı bir çözüm bulunması yönünde yeni Mısır Hükümetiyle çalışmaya dönük gayretlerinden duyduğu takdiri dile getirdiği kaydedildi.
    
Açıklamada, ''Başkan Obama, Netanyahu'yu, Mısır'ın ateşkes önerisini kabul etmesinden dolayı takdir ederken, ki bunu yapması tavsiyesinde bulunmuştu, İsrail'in kendini savunma hakkını muhafaza ettiğini de yineledi'' ifadesi kullanıldı.
    
Obama'nın görüşmede, ABD'nin, ateşkesin sunduğu fırsatı, özellikle Gazze'ye silah ve patlayıcıların kaçırılması meselesi başta olmak üzere, İsrail'e, güvenlik ihtiyaçlarını karşılamasına yardım etmeye dönük çabaları artırmak için kullanacağını söylediği belirtilen açıklamada ayrıca Demir Kubbe ve diğer ABD-İsrail füze savunma programlarına ilave fon desteği için çalışmaya yönelik kararlılığını dile getirdiği kaydedildi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER