ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 00:19

''Obama, taraflarla çalışmasını istedi''


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin hafta sonu başlayacak yurt dışı seyahatinin ilk durağının İstanbul olacağını söyledi.

Nuland, günlük basın toplantısında, Kerry'nin seyahatiyle ilgili bilgi verdi.

Kerry'nin bu hafta sonu Washington'dan ayrılacağını belirten Nuland, ilk olarak 6 Nisan'da İstanbul'da olacağını bildirdi. Nuland, Kerry'nin, burada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve üst düzey Türk liderlerle Suriye dahil birçok konuda istişarelerde bulunacağını bildirdi.

Kerry'nin 8 ve 9 Nisan'da Kudüs ve Ramallah'ta bulunacağını ifade eden Nuland, burada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşeceğini dile getirdi. Nuland, Kerry'nin daha sonra G-8 Dışişleri Bakanları Toplantısı nedeniyle 10 ve 11 Nisan'da Londra'da olacağını, ardından 12-15 Nisan'da Seul, Pekin ve Tokyo'yu kapsayan Kuzeydoğu Asya ziyareti yapacağını kaydetti.
    
''Obama, taraflarla çalışmasını istedi''
    
Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme sürecine yönelik bir soru üzerine Nuland, ABD Başkanı Barack Obama'nın Kerry'den, ''Türkiye ile İsrail arasındaki ılımlaşmanın tam bir normalleşmeye dönüşmesine yönünde taraflarla çalışmaya devam etmesini istediğini'' kaydetti. Nuland, ''Dolayısıyla Bakan Kerry, Türk yetkilileri görmek için ilk İstanbul'a gidip ardından İsrail'e geçerek, iki tarafı da birlikte iyi bir şekilde çalışma ve aralarındaki normalleşmenin derinleşmesi için adım atmaya devam etmeleri yönünde teşvik etme fırsatına sahip olacak'' dedi.

Nuland, başka bir soru üzerine, Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme için iki tarafın da daha fazla adım atmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kerry'nin İstanbul ziyaretinde, her Türkiye ziyaretinde olduğu gibi ana gündem maddesinin Suriye olacağını ifade eden Nuland, Kerry ile Davutoğlu'nun, Ortadoğu barış süreci, Davutoğlu'nun Kıbrıs meselesiyle ilgili kendisine gönderdiği mektup gibi birçok konuyu da ele alacaklarını dile getirdi.
    
Ortadoğu barış süreci
   
Nuland, Ortadoğu barış sürecine yönelik bir soru üzerine, Kerry'nin bu ziyaretinde ortaya bir plan koymasını beklemediğini belirterek, Obama'nın, bölgeyi ziyaretinin ardından Kerry'den tarafların nabzını yoklamaya devam etmesini istediğini söyledi.

Kerry'nin kişisel diplomasiye çok inandığını belirten Nuland, ''Liderlerle bir araya gelip, onları dinlemek gerektiğini düşünüyor. Bu kez de bunu yapacak'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER