ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2014 Çarşamba 15:20

O fabrika kontrolden geçirilmiş

O fabrika kontrolden geçirilmiş

Antalya Valisi Muammer Türker, tekstil yıkama ve üretim fabrikasında buhar kazanının patlaması sonucu 2 işçinin öldüğünü, 5’i ağır 10 işçinin de yaralandığını söyledi.


Antalya Valisi Muammer Türker, tekstil yıkama ve üretim fabrikasında buhar kazanının patlaması sonucu 2 işçinin öldüğünü, 5’i ağır 10 işçinin de yaralandığını söyledi.

Olay yerinde incelemede bulunan Antalya Valisi Muammer Türker, sabah saat 08:05 tekstil üretimi ve yıkaması yapan fabrikada kazan patlaması sonucu kaza meydana geldiğini söyledi. İki kadın işçinin hayatını kaybettiğini kaydeden Vali Türker, “Yaralılardan 5’inin durumu ağır. Yaralıların çoğu kadın. Olayla ilgili adli soruşturma başladı. İki müfettiş olay yerinde hem adli hem idari soruşturma yürüyor. Hayatını kaybeden işçilere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

Hastanede bulunan 10 yaralıdan 5’inin sağlık durumunun ağır olduğunu dile getiren Vali Türker, “Patlamanın nedeni teknik incelemeler sonrası ortaya çıkacaktır. Buhar kazanının patlaması bu. İlgili bakanlıkların temsilcileri burada, onların çalışmalarının ardından nedeni ortaya çıkacak. Gecikmeden olaya müdahale edildi. Bir patlama oluyor. Buhar kazanı fabrikanın dışında.Dışarıda olan işçiler hayatını kaybediyor.Yaralanmaların hem yanık hem basınçtan olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

FABRİKA OCAK’TA KONTROLDEN GEÇİRİLMİŞ

Vali Türker, incelemelerinin ardından bölgeden ayrıldı. Fabrikada incelemede bulunan Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Ümit Büyükeşmele ise fabrikada ocak ayında kontrolden geçirdiklerini söyledi. Bir kaç eksik noktanın belirlendiğini kaydeden Büyükeşmele,"Bu eksiklikleri raporlandırdık. Teknik ekibimizle ön çalışma yaptık. Raporumuzda yazdığımız konuları inceledik. İlgili parçalarda ön inceleme yapılacak. Bizim ön düşüncemiz işletme esnasında kazanın su seviyesinin düştüğü dolayısıyla kazanın susuz kalmasından sonra, soğutulup işletmeden çekilmesi yerine, muhtemelen kazana su verildi. Kazanın aşırı ısınması ve patlamasına neden olduğu yönünde. Uzman arkadaşlarımızla bu raporumuzda iki tespit yapmıştık. Kazan operatörlerinin kazancı operatör belgesine sahip olması gerekiyor. Bu önemli bir husus. Bizim kazan kapağı eksikti. İkincisi de patlama kapağının olmamasıydı. Kazan su seviyesi ve basıncı belirleyen ikaz sisteminin olmaması. Bunların şuan giderilip giderilmediğine tespit yapamadık."

Öte yandan fabrikada hayatını kaybeden işçilerden Mediha Göksel ile Nurten Uyar’ın cenazeleri, cenaze aracı ile Antalya Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Bilirkişi heyetinin incelemesi ise devam ediyor.

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER