ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2014 Cuma 09:40

O araçlar İstanbul'dan geçmeyecek

O araçlar İstanbuldan geçmeyecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'un trafik yükünü azaltmaya yönelik önlemlere açıklık getirdi.


O araçlar İstanbul'a uğramadan geçecek

Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın misafir olarak katıldığı A Haber Televizyonunun diri yayınında soruları cevapladı. Elvan, Marmara Bölgesi'ni otoyol ringleri ile çevreleyeceklerini ortaya koyarak şu değerlendirmeyi yaptı:“3. köprünün devreye girmesi ile beraber uygulamaya koyacağımız yeni projeler İstanbul'un trafik yükünü önemli ölçüde hafifletecek. Marmara Bölgesi'nin etrafını otoyol ringleri ile çevrelemek yoluyla ağır araçların ve transit araçların İstanbul'a girmeden Trakya'ya geçişi sağlanacak. Çanakkale için düşünülen köprü ve yollarla trafik yükünün bir kısmı kaydırılacak. Marmara Bölgesi'ni çevreleyecek otoyollar ve Çanakkale geçişleri ile transit trafik Tekirdağ ve Edirne üzerinden Avrupa'ya yönlendirilecek.”

 3. KÖPRÜ SORUNU ÇÖZMEYECEK

İstanbul'daki projeler ile ilgili bir soruya cevap veren Elvan, bakanlık olarak İstanbul'un trafiğini rahatlatmak için mega projeleri önümüzdeki günlerde açıklayacağını ifade etti. 3. Köprünün tamamlanmasıyla da trafik sorununun tam manasıyla çözülemeyeceğini açıklayan Elvan “Gerçek bu, günde bir buçuk milyon insan Asya yakasından Avrupa'ya, Avrupa yakasından Asya yakasına geçiyor. 3. köprü İstanbul trafiğini rahatlatacaktır fakat tam olarak çözmeyecektir. Bunun dışında biz bilhassa ağır taşıtların İstanbul 'un içinden geçmesini arzu etmiyoruz. Bu sebepten ötürü bu istikametinde bir çalışmamız var. Ege Bölgesi ve Orta Türkiye 'nun garp kesimlerinden Trakya ya da Avrupa'ya taşımacılık yapanların İstanbul'a uğramadan Çanakkale üzerinden Tekirdağ ve Edirne üzerinden Kapıkule çıkışlarını sağlamak için projelerimiz var. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” diye belirtti .

“ÇANAKKALE BOĞAZINA YENİ BİR KÖPRÜ DÜŞÜNÜYORUZ”

Elvan söylerini şu şekilde devam ettirdi : “Çanakkale Boğazına yeni bir köprü düşünüyoruz. Bütün Marmara bölgesini otoyol olarak bir ring haline getireceğiz. Bu sebepten ötürü bu oluşturacağımız ring sistemi bilhassa İstanbul trafiğini çok fazla önemli ölçüde rahatlatacaktır. Ama Plan ve Bütçe Komisyonunda yapmış olduğum beyanatın çarpıtılmış olduğunu görüyorum. Bazı yayın organları 3. köprü İstanbul trafiğini çözmeyecek biçimde yeni açıklama yaptığımı söylediler. Gerçeği yansıtmıyor. 3. köprü elbette tam manasıyla İstanbul trafiğini çözmeyecek fakat sanki bizim yapmış olduğumuz, yapacağımız projeleri bir tarafa bırakarak bu konuya odaklanmak bence gazetecilik etiğine sığmıyor”.

BAZILARI 3. HAVALİMANINDAN SON DERECE RAHATSIZ

Elvan 3. Havalimanının yapılmasından bazı kesimin havalimanının yapılmasından nihayet derece keyifsiz olduğunu dile getirerek sözlerini de devam ettirdi ; “Özellikle Avrupa'daki bazı ülkeler olmak üzere ülkemizde de bazı gruplar 3. Havalimanının yapılmasından dolayı nihayet derece keyifsiz olduklarını görüyoruz. Bu proje ile ilgili benim Plan Bütçe Komisyonunda yaptığım beyanatlar çarpıtılmaya çalışılıyor. Sözleşmenin içeriğini bilmeden, ne yapılması ve hangi süreçlerle yapıldığını tam olarak bilmeden değişik beyanatlar yapılıyor. Bunlar doğru değil. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğümüz (DHMİ) sözleşmeye uygun bir biçimde çalışmalarına devam ediyor. Şu anda ilgili firmalar alan etütlerini yapıyorlar. Zeminin durumunu tam olarak ortaya koyabilmek amacıyla bilhassa sondaj çalışmalarını yapıyorlar. Yer teslimi başka bir spekülatif konu olarak gündeme getirildi. Yer teslimi tüm arazilerin devralınmasından akabinde yapılacaktır. Şu anda araziler kısım kısım alınıyor. Özellikle Orman Genel Müdürlüğü'nden arazilerin devri yapılacak olan , tamamlanacak ve bir bütün olarak tamamlandıktan akabinde yer teslimi yapılacak olan . Bizim sözleşmemize göre, Orman Genel Müdürlüğü ve başka kurumlardan lazım gelen izinler alınıp, alan tümünün hazır hale getirildikten akabinde 1 ay içerisinde firma teslim almak için genel müdürlüğümüze ova yazmak mecburiyetinde … DHMİ Genel Müdürlüğümüz yer teslimi içinfirmaya yazıyı yazdı. Ama bu işlemler gerçekleştirildikten akabinde sözleşme hükümlerine göre yer teslimi yapılacak olan .

Havalimanın kodu ile ilgili çarpıtmalar var. Biliyorsunuz DHMİ ihaleye çıkarken avan projesi ile ihaleye çıktı. Uygulama projesi hazırlanıp DHMİ tarafından onaylaması gerekiyordu. Burada gercekleşen şey şudur. Uygulama projesi esnasında çok fazla değişik gerekçeler öne sürülerek kodun daha da aşağıya çekilmesi yönünde tatbikat projesi yapılmış ve DHMİ tarafından onaylanmıştır. Kodun değişeceği sözleşmede vardı. Kodun düşürülmesiyle ilgili yatırım tutarında bir azalma olursa bu bedeli yatırımcı firma ödemek mecburiyetinde . Sözleşmede de bu açıkça ifade edilmiştir. Firmaların verdiği yatırım tutarı sözü tutulacaktır. Devletin bir kuruşluk zararı olmayacaktır. Orada firmalar, 10 milyarlık bir yatırım yapacağını söyleyerek ihaleye girdiler. Bu yatırım gerçekleşecektir. Bu gerçekleşmediği takdirde kalan kısım devlete aktarılacaktır. Bu sebepten ötürü devletin bir kuruşluk kaybı söz konusu olamayacak“.

TÜRKSAT 6 A UYDUSUNUN ÜRETİMİNİ TÜRKİYE'DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Haberleşme uydusu TÜRKSAT 6 A imza aşamasına gelinmesi ile ilgili de açıklama yapan Elvan; “bununla ilgili çalışmaları tamamladık. Bunun öncesi de var. Bunu da ifade etmek arzu ediyorum . Biz bu uyduyu tümünün yerli olarak üreteceğimizi ifade ettik ve ilk yerli uydumuz olacağını söyledik. Bununla ilgili birkaç yıldan bu yana kendi mühendislerimizi hem Fransa, hem de Japonya'da eğittik. 4A ve 4B uydularımızda Türk mühendisleri çalıştı. Bu sebepten ötürü bu mühendis arkadaşlarımız bu işin sorumluluğunu üstlenecek. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK ile işbirliği halinde bu uydunun yapımına başlayacağız. Başkent Ankara Kazan'da Uydu Sistemleri Test ve Entegre Merkezi kurduk. Biz Bu Avrupa'nın en çok büyük uydu ve deneme entegrasyon merkezlerinden bir tanesi. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Bu merkezde TÜRKSAT 6 A uydusunun üretimini gerçekleştireceğiz” diye belirtti .

“OVİT TÜNELİNDE BİR GECİKME SÖZ KONUSU OLMAYACAK”

Ovit Tüneli ile ilgili açıklama yapan Lütfi Elvan: “Ovit tünelinde bir gecikme söz konusu olmayacak. Dünyanın en çok büyük 2. Çift tüp tüneli. Her bir tüpün uzunluğu 14,7 km uzunluğunda. Yaklaşık 30 km'lık bir tünel inşa ediyoruz. Şu lahza \% 50 seviyelerine gelinmiş durumda… Herhangi bir gecikme söz konusu değildir. Bugün itibari ile tünel de çalışmalar başladı. İş müfettişleri tarafında gaz ölçüm cihazının olmadığı saptanmıştı . Firma gaz ölçüm cihazını temin edildi ve dolayısıyla gün içerisinde itibarı ile çalışmalar başlatıldı” diye belirtti .

“HALKALIDAN ÇERKEZKÖY, ORADAN KAPIKULE”

Hızlı tren hattının Avrupa ile bağlanacağını ifade eden Elvan, trenin Halkalıdan Çerkezköy, oradan Kapıkuleye uzanan bi hattının bulunmadığı belirtti . Bununla ilgili projelendirme çalışmalarını yapıldığını Avrupa Birliği AB fonlarından alınacak kaynaklar sonucunda hattın yapılacağını Kapıkule'ye kadar olan kısmını bu biçimde tamamlanacağını sözlerine ekledi.
Çerkezköy Kapıkule arasında maksimum hızı 200 km olacağını ifade eden Elvan “Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunu tamamlayınca Avrupa ya entegrasyonu tamamlayacağız. Bizden sonraki hatta demek oluyor ki Bulgaristan tarafında sürat biraz daha düşük… Zannedersem 140 km lık bir sürat söz konusu. Ama biz kendi alanımızda bilhassa Kapıkule'ye kadar olan hatta hızımız 200 km olacak” diye belirtti .

O araçlar İstanbul'a uğramadan geçecek
Kaynak: turkiye

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER