ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 13:20

O açıklama Rusya'yı karıştırdı

O açıklama Rusyayı karıştırdı

Suriye ile ilgili açıklamalar Rusya'da deprem etkisi yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı alelacele bir açıklama yayınladı.


Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mikhail Bogdanov'un dün, Esed yönetimine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadığını belirtti.
    
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bogdanov'un ''son zamanlarda herhangi bir açıklama ya da özel söyleşi yapmadığı'' belirtilerek, Dışişleri Bakanı Yardımcısının dün yaptığı konuşma sırasında sadece Suriye muhalefetinin vaziyetine değindiği bildirildi.
    
Rusya resmi ajansları, dün Bogdanov'un, Suriyeli muhaliflerin iç savaşın galibi olabileceğini, Esed yönetiminin ülkede kontrolü kaybetmeye başladığını söylediğini duyurmuşlardı.
    
Rusya'nın Suriye konusundaki tutumunda dramatik bir yön değiştirme olarak yorumlanan bu açıklamanın ardından ABD, Rusya'nın, Esed rejiminin eli kulağında olan çöküşünü kabul ederek ''gerçeğe uyandığını'' bildirmişti.

HABER RESMİ SİTEDE

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mikhail Bogdanov'un Suriye'de "muhaliflerin kazanabileceği göz ardı edilemez" şeklindeki sözlerini yalanmasına karşın, büyük yankı bulan haber, resmi haber ajansı İtar-tass sayfasından kaldırılmadı.
    
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bogdanov'un "son zamanlarda herhangi bir açıklama ya da özel söyleşi yapmadığı"nı belirtmesine rağmen Rus basın kuruluşlarında Bogdanov'un "Gerçekleri görmemiz lazım. Suriye rejimi ve hükümeti ülkede kontrolü giderek kaybediyor. Muhaliflerin zafer kazanabileceğini göz ardı edemeyiz" şeklindeki açıklaması haber sayfalarında ve tartışmalarda ön planda kalmaya devam ediyor.
    
Bogdanov'un, dün Rusya Federasyonu Toplum Meclisi'nde, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki problemlerin ele alındığı toplantıda Suriye hakkında dile getirdiği açıklamayı, Rusya'nın İtar-tass, Ria Novosti, Russian Today, İzvestiya gibi birçok resmi ve özel basın kuruluşunda yer almıştı.
    
Ancak Rus Dışişleri bugünkü bir açıklama yaparak, Bogdanov'un, dünkü konuşma sırasında sadece Suriye muhalefetinin durumuna değindiğini ve başka bir ifade kullanmadığını bildirmişti. Açıklama, konuşmanın içeriğine ilişkin ise ayrıntı vermemişti.
    
Rusya'nın Suriye konusundaki tutumunda köklü bir değişim olarak yorumlanan Bugdanov'un açıklamasının ardından ABD, "Rusya'nın Esed rejiminin eli kulağında olan çöküşünü kabul ederek gerçekleri gördüğünü" bildirmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER