ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 17:53

Nusret Taşdeler video konferansla savunma yaptı


Ergenekon davasında tutuklu sanık Nusret Taşdeler esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını, tedavi gördüğü Ankara GATA Hastanesinden video konferans yoluyla yaptı.

Nusret Taşdeler, savunmasına iddianameyi eleştirerek başladı. 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edilen Taşdeler, "Mütalaa son derece dikkatsiz ve özensiz bir biçimde hazırlanmış, bozuk bir Türkçe ile kaleme alınmış, herbir parçasının başka bir kişi tarafından hazırlandığı izlenimini veren, tutarsızlıklar, yanlışlıklar ve noksanlıklarla dolu, hukuki temellerden yoksun." diye konuştu.

Taşdeler, kendisinin imzasına açıldığı belirtilen ‘Bilgi destek planı’ isimli belgenin sahte olduğunu ve kendisinin imzalamadığını ileri sürdü. Oslo görüşmelerinin ortaya çıkması üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hiçbir Belgede imzamız yok’ dediğini aktaran Taşdeler, kendisinin suçlanmasına neden olan belgede imzasının olmadığını belirterek, "Hukuk devletinde çifte standart olmaz diye düşünüyorum." dedi.

İddianameye konu olan internet sitelerinin kendisinden önceki dönemlerde kurulduğunu belirten Taşdeler, kendisinden önceki harekât daire başkanları hakkında soruşturma açılmadığını sadece kendisinin sanık olduğunu anlattı. 2007 Ağustos- 2008 Ağustos ayında Harekat Başkanlığı yaptığını söyleyen Taşdeler, 11 Ağustos 2008 ve 16 Ağustos 2009 tarihleri arasında Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı görevini yaptığını belirterek, "İnternet andıcında koordine parafım bulunmadığı gibi, böyle bir andıç hazırlandığından haberim dahi olmamıştır." şeklinde konuştu.

Dursun Çiçek’in ilk ifadesinde 'İnternet siteleri hergün güncellenerek içerikleri harekat daire başkanına sunulurdu' şeklindeki ifadelerini hatırlatan Taşdeler, Çiçek’in ifadesini daha sonra değiştirdiğini ancak savcının bunu görmezden geldiğini anlattı. AK Parti’nin kapatılma sürecinin ülkenin geleceği açısından önemli bir gelişme olduğunu belirten Taşdeler, bu süreci Genelkurmay Başkanlığı tarafından yakından takip edildiğini söyledi. Taşdeler, bazı internet sitelerinin düzenli bir şekilde takip edilmesinin de MGK kararları doğrultusunda yapıldığını söyledi.

Taşdeler, internet sitelerinin psikolojik hareket amaçlı olmadığını, bilgilendirme amaçlı olduğunu ileri sürdü. İddia olunan Ergenekon terör örgütü ile hiçbir ilişkisi olmadığını belirten Taşdeler, "Bu örgütün yapısı, amaçları, üyeleri ve faaliyetleri hakkında hiçbir bilgim, İddia Makamının bu konudaki iddiaları ile en ufak bir ilgim yoktur. İddianame’de bu konuda ileri sürülmüş bulunan, hiçbir somut belgeye ve maddi delile dayanmayan iddiaların tamamı haksız, asılsız, mesnetsiz, yersiz ve gerçek dışıdır." diye konuştu.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı tutuksuz sanık Nusret Senem de psikolojik harp ve propagandayı etkin şekilde kullandıkları iddiasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Senem, "Bizler yazı yazmayı ve propaganda yapmayı iyi biliriz. Doğu Perinçek’in kırk yıldır yanındayız. Liderimizdir, emir de alırız." diyerek terör örgütü üyeliği suçlamasını reddetti. İşçi Partililer olarak 45 yıldır örgütlü mücadele yürüttüklerini belirten Taşdeler, "Örgütümüz var. Başka bir örgütte yer aldığımıza ilişkin ne bir kanıt ne de sebep var." diye konuştu.

Tutuksuz sanık Ali Fahir Kayacan da savunmasını yaparak hakkında iddia edilen suçlamaları reddettiğini söyledi. Tutuklu sanıklardan 5-6 kişi kaldığını belirten Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, bu sanıkların da bu hafta savunma yapmak için hazırlanmalarını istedi. Daha sonra da Mahkeme duruşma yarına (04 Haziran 2013) erteledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER