ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:46

Nurhan Önder mahkemeye çıkacak


Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkanı Behçet Oktay'ın ölümüne ilişkin davada, cezaevinden savcılığa mektup göndererek, Oktay'ın ölümüne karıştığını ileri süren, ancak soruşturma sonucunda savcılığın bu yönde delil bulamadığı hükümlü Nurhan Önder'in mahkeme huzurunda dinlenmesine karar verildi.
    
Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, sanık Halil Kesici'nin ''adam öldürmek'' suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.
    
Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Kesici'nin yanı sıra Oktay'ın eşi Şengül Oktay, kız kardeşi Şule Oktay, erkek kardeşi Nezih Oktay ile taraf avukatları katıldı.
    
Mahkeme Başkanı Bahattin Özbaş, tanıklar Durmuş Ali Özoğlu ve Selami Türker için yazılan talimatlara cevap verildiğini, ancak Ali Atakan Şahsuvar için yazılan talimata cevap verilmediğini açıkladı.
    
Mahkeme Başkanı Özbaş, müdahillere tanık Özoğlu ve Türker'in ifadelerine ilişkin bir diyeceklerinin olup olmadığını sordu. Şule Oktay, tanık Türker'in beyanlarına bir diyeceğinin olmadığını, ancak tanık Özoğlu'nun anlatımlarının ciddiye alınmasını ve huzura çağrılarak dinlenmesini talep etti.
    
Müdahil vekili Avukat Ülkü Gedikli Algül de Özoğlu'nun ifadelerinde ismi geçen Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Mustafa Dönmez ve İbrahim Şahin'in mahkeme huzurunda dinlenmesini istedi.
    
Şengül Oktay ise tanık Türker'in ifadelerinde çelişkiler olduğunu, tanık Özoğlu'nun ise beyanlarının ''gündem değiştirme maksatlı'' olduğunu savundu.
    
Müdahil avukatlarından Şenol Özel de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan (TİB) gelen telefon kayıtlarının yanlış beyan edilen bir numara nedeniyle davayla ilgisi olmadığını belirterek, maktul Oktay'a ait numaralara ait kayıtların tekrar istenmesini talep etti.
    
Birleştirme kararı kabul edildi
    
Duruşmada daha sonra Başkan Özbaş, mahkeme heyetinin ara kararını açıkladı.
    
Özbaş, Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi'nin Oktay'ın ölümüne karıştığını ileri süren hükümlü Nurhan Önder hakkında, ''suç üstlenme'' suçundan açılan davanın, bu davayla birleştirilmesi kararının kabul edildiğini belirtti.
    
Cumhuriyet Savcısı İsmail Kırışık, tanık Özoğlu ve ifadesinde adı geçen Şahin ve Dönmez'in mahkeme huzurunda dinlenmesine ilişkin görüşünde, davanın görsel ve yazılı medyada yoğun ilgi görmesi ve davaya ilişkin belgelerin bir kısımının yayınlanması nedeniyle, bazı kişilerin bu belgeleri dosyalarına ekleyerek, mahkemeye gönderdiklerini, yeni bilgi ve belgenin olmadığını bu nedenle talebin reddine karar verilmesini istedi.
    
Hükümlü Önder'in mahkeme huzurunda dinlenecek
    
Mahkeme Başkanı Özbaş, cezaevinden savcılığa mektup göndererek, Oktay'ın ölümüne karıştığını ileri süren ancak soruşturma sonucunda savcılığın bu yönde delil bulamadığı hükümlü Nurhan Önder'in mahkeme huzurunda dinlenmesine, tanık Özoğlu ile beyanlarında adı geçen Şahin ve Dönmez'in dinlenmesinin reddine karar vererek, duruşmayı erteledi.
    
Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü olarak bulunan sanık Nurhan Önder, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na mektup göndererek, ''Oktay'ı başkasının azmettirmesi sonucunda Halil Kesici ile birlikte öldürdüğünü'' öne sürmüştü.
    
Cumhuriyet Savcısı Mustafa Düzgün, iddia üzerine yürüttüğü soruşturmada, Önder hakkında ''adam öldürmek'' suçundan takipsizlik kararı vermiş, ancak ''katılmadığı bir suçu üstlendiği'' gerekçesiyle ''suç üstlenme'' suçundan dava açmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER