ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 18:53

Nurdağılı gençler işsiz kalmayacak

Nurdağılı gençler işsiz kalmayacak


Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde faaliyet gösteren 'Nurdağı Mesleki Eğitim Merkezi' sayesinde gençler artık işsiz kalmayacak. Nurdağı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce son üç yıldır GAP İdaresi, Nurdağı Kaymakamlığı, Nurdağı Esnaf Odası, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve özel işletmeler ortaklığında meslek edindirme kursları düzenleniyor.

Bu yıl 'İşsizim Diye Üzülme Avantajlı Ol Mesleki Eğitimle' adlı meslek edindirme projesinde, Ev Tipi Klimacılık Bakım Onarım ve Montajcılığı, Doğal Gaz İç Tesisatçılığı ve Kaynakçılık alanlarında kurslar düzenleniyor. 153 bin TL’ye varan bu projelerin finansmanı tamamen GAP İdaresi tarafından karşılanıyor. Projelerle Nurdağı’nda eğitim amaçlı ilk atölye kuruldu. Bu çalışmalar, ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce 2012-2013 eğitim öğretim yılı TKY (Toplam Kalite Yönetimi) Yılın Kaliteli Ekibi Raporu dalında 1. oldu.

Nurdağı İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün, Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler, Sosyal Koruma ve Destek Programı çerçevesinde “Geleceğimiz Çocuklarımız” adlı projeye de ortak olunarak, bir kısım dezavantajlı gençlerden meslek edindirme kurslarına kontenjan ayrılarak, 8 kişinin katılımı sağlandı. Bu öğrencilere ahilik (yardımlaşmaya dayalı esnaf) sistemi içerisinde meslek ahlakı kazandırılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Nurdağı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Musa Güven; örgün eğitim kurumlarında okuyan fakat akademik anlamda yeterlilik gösteremeyen, devamsızlığı fazla olan öğrencilerin, mesleki eğitim ile özgüvenlerini geri kazanacakları düşüncesiyle bu kurslara alındığını ifade etti. Güven, "Eğitimlere şu ana kadar 100’ü aşkın kursiyer katılmış ve bu kursiyerlerin bir kısmı mesleki yeteneklerine göre özel işletmelerde çalışmaya başlamıştır." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER