ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 23:17

"Nüfusumuz ile ilgili CIA’nın açıkladığı veriler yanlış"


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Türkiye nüfusunun 79 milyon olduğu yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Aydemir, ''Yurt dışındaki vatandaşlarımızla birlikte TC kimlik numarası almış yaklaşık 80 milyon vatandaşımız var. Ama biz ülkemizde yaşayanları açıklıyoruz.'' diye konuştu.

TÜİK Konsey Salonu'nda düzenlenen basın toplantısının ardından Birol Aydemir, gazetecilerin sorularını cevapladı.

CIA'nın Türkiye nüfusunun 79 milyon olarak açıkladığını hatırlatan bir gazetecinin, şu an 75 milyon olarak açıklanan verilerden hangisinin doğru olduğunu sorması üzerine Aydemir, şöyle cevap verdi:

''CIA'nın açıkladığı veriler yanlış. Bizim nüfusumuzu bizden öğrenin. Biz iddia ediyoruz; bizim nüfusumuzu bizden daha iyi kimse açıklayamaz ve CIA'nın yaptığı şey yanlış. Net. CIA diğer ülkelerde de yanlış yapmış, sadece bizde değil. İki olasılık var. Yurt dışındaki vatandaşlarımızla TC kimlik numarası almış yaklaşık 80 milyon vatandaş var. Ama biz bu ülkede yaşayanları açıklıyoruz. CIA onu da almış olabilir. CIA bizim önceki verileri de almış olabilir. Siz bize inanın, CIA'nın rakamları doğru değil. Kayıt sistemi kurduk, öleni, doğanı, göç edeni, hepsini takip edebiliyoruz. Bu konuda aslında oldukça güvenilir, yüzde 100'e yakın verilerle çalışıyoruz.''

Aydemir, başka bir soru üzerine, ödemeler dengesini Merkez Bankası'nın sorumluluğunda olduğunu, bu konuda bir değişiklik olmayacağını bildirdi. Şubat ayının ilk yarısında turizm gelir ve giderlerinin revize ettikleri verilerin açıklanacağını anlatan Aydemir, gelir açısından bu verilerin 2001'e kadar geri götürüleceğini söyledi. Aydemir, turizm verilerine ilişkin revizyonun bir kısmının cari açığı etkileyeceğini, yeni eklenen gelire ilişkin verilerin cari açığın düşmesine neden olacağını, eskiden de var olan kalemlerin ise bir etki oluşturmayacağını açıkladı.

“BENİM MAKAM DERDİM YOK”

''Erken veri açıklaması yapan ülkelerden örnekler verdiniz. O ülkelerde istifa var mı acaba-'' sorusu üzerine de Aydemir, şöyle konuştu: ''Eğer bu şekilde bir hatadan istifa edilecekse en son istifa etmesi gereken biz oluruz. Çünkü şeffaf bir şekilde hatamızı söyleyip özür diliyoruz. Dolayısıyla istifa edecek bir durum görmüyorum ben. Hata yapanın istifa ettiği bir kurumda çalışan bulamazsınız. Vicdanen rahatım. Benim böyle bir makam derdim olmadığını bilmeniz lazım.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER