ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 22:32

NSU davasında 93. duruşma


Almanya'da sekizi Türk, 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar ve banka soygunları gerçekleştiren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında 93. duruşma yapıldı.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davada Almanya'nın Kassel kentinde, aşırı sağcı NSU terör hücresi tarafından 6 Nisan 2006'da öldürülen Halit Yozgat'ın babası İsmail Yozgat'ın yaptığı konuşma duygulandırdı.
İsmail Yozgat okuduğu mektubunda Kassel'de oğlunun öldürüldüğü binanın bulunduğu caddeye Halit Strasse (Halit Caddesi) adının verilmesi durumunda oğlunun katilleri Uwe Mundlos ve Uwe Börnhard'ın ailelerini açılışa davet edeceğini, birlikte beyaz güvercin uçurarak, dostluk ve barış mesajı vermek istediğini belirtti.

Yozgat, oğlunun öldürüldüğünde aileleri hakkında komşuları ve çevrenin asılsız söylentilerde bulunduklarını, hatta polisin de sadece banka hesapları ve DNA testleriyle ilgilendiğini ifade etti.

Kendisinin her zaman oğlunu öldürenlerin ırkçılar olduğunu ifade ettiğini ama dikkate alınmadığını anlatan baba Yozgat, sonunda gerçeğin ortaya çıktığını dile getirdi.
İki yıl önce kendilerini Berlin'e davet eden ve ilgilenen Almanya Başbakanı Angela Merkel'e teşekkür eden Yozgat, bundan sonra en büyük isteğinin oğlu Halit'in doğduğu ve öldüğü sokak Hollandische Strasse'nin, Halit Strasse adını alması olduğunu aktardı.

İsmail Yozgat, şöyle konuştu:

''Halit, Holland Strasse'de doğdu orada öldürüldü. Aynı binada doğdu, aynı binada öldü. Biz sadece isim istiyoruz. Bize Halit Platz verildi. Kassel Belediye Başkanına teşekkür ederim ama onlar istediklerini bize verdi, bizim istediğimizi değil. Yüksek Mahkeme karar alırsa bu isim değişikliğini karara bağlamasını istiyoruz. Diyorsunuz ya 'biz Almanya olarak bu olayı kınıyoruz' diyorsunuz ya 'acınızı paylaşıyoruz'. Ey demokrasi ülkesi büyük Almanya, suçsuz yere biricik kuzumu Halitimi öldürdünüz. Bir isim istiyoruz, bunu vermiyorsunuz. Nerede kaldı acıyı paylaşmak, kusura bakmayın bunlar hiç inandırıcı gelmiyor. Şehit Halit'in babası olarak ölen Uwe Börnhardt ve Uwe Mundlos'un ailesini Halit Strasse'ye açılışa davet edeceğim. Beyaz güvercin uçurarak açılışı yapacağız. Bizim tek isteğimiz insanlar öldürülmesin. Bütün Almanya'ya dostluk elimi uzatıyorum diyorum, dostluk barış kazansın. Holland Strasse, Halit Strasse olduğunda sadece dostluk ve barış kazanacak.''

İsmail Yozgat mektubunu salı günü okumak istemiş sanık avukatlarının itiraz etmesi sonrası bugüne kalmıştı.
Öte yandan bugün mahkemede şahit olarak dinlenen Janan J. 1990'lı yıllarda terör örgütü üyeleriyle teması olduğunu, o dönemde şu an hayatta kalan ve davanın en önemli sanığı olan Beate Zschaepe'nin evinde silah gördüğünü ancak silahın gerçek olup olmadığını bilmediğini ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER