ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 07:35

NSA'in Fransa'da milyonlarca telefon görüşmesini dinlediği iddiaları


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, ABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) Fransa'da milyonlarca telefon görüşmesini dinlemesi ve elektronik postaları izlemesine ilişkin, "Fransızlarla basında yer alan bazı istihbarat faaliyetleriyle ilgili raporlar hakkında istedikleri zaman diplomatik kanallarla görüşeceğiz" dedi.
Harf, günlük basın brifinginde Le Monde gazetesinde yer alan iddialara ilişkin soruları yanıtladı.
Sözcü Harf, Fransa'nın ABD'nin en eski müttefiklerinden biri olduğunu belirterek, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Fransız mevkidaşı Laurent Fabius'la birçok konuda yakın çalışma içinde bulunduğunu hatırlattı.
"Fransızlarla basında yer alan bazı istihbarat faaliyetleriyle ilgili raporlar hakkında istedikleri zaman diplomatik kanallarla görüşeceğiz" diyen Harf, ABD'nin Paris Büyükelçisi Charles Rivkin'in, Fransa hükümetinden gelen talep üzerine, bugün Fransız Dışişleri Bakanı Fabius'un Kabine Müdürü Alexander Zigeler'le tamamen bu konuyu ele alan bir görüşme yaptığını belirtti.
Şu anda, istihbarat toplamanın en iyi yollarının neler olduğu ve Amerikan vatandaşlarının meşru güvenlik endişeleri ile ABD ve müttefiklerinin mahremiyet kaygıları arasındaki dengenin nasıl olması gerektiği üzerinde bir gözden geçirme çalışması yürüttüklerini kaydeden Harf, "Burada dikkat edilmesi gereken şey denge. Şu anda bu dengenin nerede yattığını anlamaya çalışıyoruz. Eğer konuşmak istedikleri konular varsa Fransa'yla veya diğer ülkelerle görüşmemizi sürdüreceğiz" değerlendirmesini yaptı.
Fransa'nın yanı sıra Meksika, Brezilya ve Almanya'nın da NSA'in istihbarat faaliyetlerinden rahatsızlık duyduğunun hatırlatılması üzerine Harf, Washington yönetiminin istihbarat faaliyetleri, terörizmle mücadele operasyonları ve bunun gibi birçok konuda şeffaflığı artıracak çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.
Birçok ortak ve müttefikle istihbarat paylaşımında bulunduklarını dile getiren Harf, "İstihbarat faaliyetleri bizim vatandaşlarımızı korumak kadar onların da vatandaşlarını korumak için yapılıyor" ifadesini kullandı.
NSA'nın topladığı istihbarat hakkında detaylar vermeyi reddeden Harf, "İstihbarat faaliyetleri gizlidir" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER