ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 16:39

NPD'nin Cumhurbaşkanı Gauck hakkında açtığı dava


Almanya'da aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Partisi (NPD) tarafından Cumhurbaşkanı Joachim Gauck hakkında ''tarafsızlığını yitirdiği'' gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'nde açılan davada taraflar dinlendi.
Gauck'un avukatı Joachim Wieland, savunmasında, Cumhurbaşkanı'nın bir siyasi partinin görüşlerinin ters düşse de önemli bulduğu şeyleri söylemesi gerektiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Gauck'un da anayasal değerleri koruduğunu ve bu değerlere saldırılması durumunda tarafsız kalamayacağınını söyledi.
Müsteşar David Gill tarafından duruşmada okunan yazılı açıklamada, Gauck, Cumhurbaşkanı'nın anayasa temelinde olan değer ve tutumları açık bir şekilde belirtmesi ve savunması durumunda başarılı olacağını belirtilerek, ''Cumhurbaşkanı sözüyle etkili olur'' ifadesini kullandı.
NPD'nin avukatı Peter Richter, Cumhurbaşkanılığının bir sembol olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı'nın toplumsal konuları ele aldığında tarafsız kalması gerektiğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Gauck'un mülteciler konusunda gerekli tarafsızlık seviyesinden ayrıldığını savunan Richter, Cumhurbaşkanı'nın genel seçimler öncesi NPD'ye doğrudan saldırdığını ve karaladığını ileri sürdü. Tarafları dinleyen Anayasa Mahkemesi tarafından konunun inceleneceği ve birkaç ay içinde kararını vereceği bildirildi.
Gauck, 2013 yılının Ağustos ayında Berlin Hellersdorf ilçesinde bir mülteci yurdu aleyhine düzenlenen ve NPD tarafından desteklenen protestolar karşı yapılan etkinliklere destek vermişti. Berlin'de yaklaşık 400 öğrencinin katıldığı bir toplantıda Gauck,''Sokağa çıkan ve bu saçmalayanlara hadlerini gösteren vatandaşlara ihtiyaç var'' ifadesini kullanmıştı.
Bunun üzerine NPD, Cumhurbaşkanı Gauck hakkında tarafsızlığını yitirdiğini gerekçesiyle dava açmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER