ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 14:24

Norveç asker gönderme kararı alı

Norveç asker gönderme kararı alı

Norveç, IŞİD'e karşı mücadelede eğitim amaçlı olarak görev yapacak 120 askeri Irak'a gönderme kararı aldı


Norveç, IŞİD'e karşı mücadelede eğitim amaçlı olarak görev yapacak 120 askeri Irak'a gönderme kararı aldı. Ayrıca Afganistan'a 75 asker gönderilecek.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Savunma Bakanı Ine Eriksen Söreide ve Dışişleri Bakanı Börge Brende, Başbakanlık ofisinde ortak basın açıklaması yaparak Irak ve Afganistan'daki mücadeleye askeri desteklerini açıkladılar.

Başbakan Solberg, IŞİD kaynaklı zulümleri üzüntüyle izlediklerini belirterek "Bu meseleyi yerimizde oturup seyredemeyiz. Teröristler güvenliğimizi tehdit ediyor. Bu durumun yayılmaması için üstümüze düşen sorumluluğu yerine getireceğiz" dedi.

Açıklamasında, Irak hükümetinin uluslararası toplumdan yardım istediğini hatırlatan Solberg, Irak ve Afganistan'a 195 asker göndereceklerini, bunların 120'sinin Irak'ta eğitim amaçlı olarak görev yapacağını bildirdi.

Savunma Bakanı Ine Marie Eriksen Söreide de Irak'a gönderilecek askerlerin Erbil ve Bağdat'ta konuşlandırılacağını belirterek şu bilgileri verdi:

"Askerlerimiz Erbil bölgesinde eğitim faaliyetinde bulunacaklar. Diğer taraftan Bağdat'ta ise Irak güvenlik güçlerine yol göstererek güvenliği sağlamada yardımcı olacaklar. Bu iki noktada da müttefiklerimizle sıkı çalışma içinde olacağız. Amaç, Irak'ı güçlendirerek kendi ülkelerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak."

Söreide, bu gibi desteklerin Norveç'e karşı terör tehdidinde bir artışa neden olabileceğinin de farkında olduklarını belirtti.

 SOL PARTİLER KARARA TEPKİLİ

Öte yandan muhalefet karara tepki gösterdi. Meclisteki Sosyalist Sol (SV), Hristiyan Halk (KRF), Merkez Partisi (SP) ve Yeşiller Doğa Partisi bu bilgilendirmenin parlamentoda açık bir oturumda gerçekleşmesini istedi.

SV Genel Başkanı Audun Lysbakken, ABD önderliğindeki bu operasyonların bölgeye istikrar veya IŞİD'i zayıflatmada faydasının olacağı hakkında tereddütleri olduğunu, zaten kötü olan durumun daha da kötüleşebileceğini söyledi.

Lysbakken, Irak ve Afganistan operasyonlarının acı etkilerine işaret ederek Batılı askerlerin Irak'ta bulunmalarının IŞİD'e katılımları artırmasından da endişe ettiklerini vurguladı.

SP Dışişleri Sözcüsü Liv Segne Navarsete de Norveç'in insani yardımlara ağırlık vermesi gerektiğini belirterek ABD'nin 11 yılda başarılı olamadığı bir konuda Norveç'in nasıl bir destek verebileceğinin masaya yatırılması gerektiğini belirtti.

KRF Partisi ise hükümetin kararına destek vereceğini açıkladı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER