ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 16:41

Noel piyangosu ekonomik krizdeki İspanyolları sevindirdi


İspanya'da, geçmişi 1812 yılına kadar dayanan Noel piyangosu bu yıl yine ekonomik krizin gölgesinde geçti. Son yıllarda görülen bilet satışlarındaki düşüşün bu yıl da devam etmesi dikkati çekti.
İspanya Devlet Piyangolar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgide, 2012'ye göre bilet satışlarının yüzde 4,18 düştüğü ve toplamda 2 milyar 363 milyon avroluk bilet satıldığı bildirildi. Yapılan açıklamada, ülkenin yaşadığın ekonomik durumun, şans oyunlarına genel anlamda talebin bu yıl yüzde 10 azalmasının ve 2012'de Noel piyangosu bilet satışındaki yüzde 8'lik düşüşün göz önünde bulundurulduğunda, bu yılki rakamların iyi olduğu savunuldu. Toplamda 2 milyar 240 milyon avroluk ikramiyenin dağıtıldığı Noel piyangosunda 1 seri için geçerli olan 4 milyon avroluk büyük ikramiye 13 farklı kente dağıltıldı. Normal piyangolardan farklı olan İspanya'daki Noel piyangosunda toplamda 100 bin numara ve her numaradan 10'luk 195 seri bulunurken, 20 avro olan bir bilete sahip olan bir kişi çıkan ikramiyenin yüzde 10'una sahip oluyor.
Bu arada ''62246'' numarasına isabet eden büyük ikramiyenin çıktığı yerlerden biri de ülkenin kuzeyindeki Mondragon kasabası oldu. Ekonomik krizden çok sayıda işçisini çıkaran Fagor adlı elektronik cihaz üreten firmanın fabrikasının olduğu Mondragon'da 180 milyon avroluk ikramiyenin dağıtıldığı bildirildi. Fabrikanın olduğu mahalledeki piyango bayiindeki 400 biner avro (büyük ikramiyenin 10'da 1'i) kazanan talihliler, ''Bu ödül, bize moral verdi'' dediler.
Büyük ikramiyenin en fazla talihlisi ise Madrid'in fakir ilçelerinden Leganes'den çıktı. Toplamda 365 milyon avronun dağıtıldığı Leganes'de büyük sevinç yaşandı. Talihlilerden bazıları duygularını gazetecilerle paylaşırken, ''Bu akşam biraz daha rahat uyuyacağım'', ''Bir bakanın bir yılda kazandığı para bana çıktı. Çünkü yaptığım işle benim bu parayı kazanmam imkansız'', ''Çocuklarıma yardım edeceğim'' dediler.
Öte yandan tamamı Kanarya Adaları'ndaki Tenerife kentinde satılan 1 milyon 250 bin avroluk ikinci büyük ikramiyenin talihlilerinden birinin, piyango çekilişinin yapıldığı Madrid'deki Real Tiyatrosu'nda bekleyen Jesus Lorente adlı bir vatandaş olması dikkati çekti. Canlı olarak tiyatroda çekilişi izleyen Lorente, elindeki biletin numarası çıkınca büyük sevinç yaşadı. Benzincilik yapan 27 yaşındaki Lorente, ''Bu ikramiye ile ev ipoteğimi ödeyeceğim ve ailemle paylaşacağım'' dedi.
İkinci büyük ikramiyeyi (bilet başına 125 bin avro) kazananlar arasında, 7 yıl önce kaçak yollardan tekneyle Tenerife'ye gelen Dani adlı Afrikalı bir gençte oldu. Dani, ''Buraya 131 kişiyle tekneyle geldim. Yolculuk sırasında bir arkadaşım öldü. Şans bana ikinci bir fırsat verdi. Evler çok pahalı. Herhalde alamam ama daha iyi bir hayat yaşayacağımdan eminim'' şeklinde konuştu.
Her yıl olduğu gibi talihlilerin, bileti aldıkları piyango bayiileri önünde şampanya patlatarak kutladıkları Noel piyangosunun, bu yılki diğer yeniliği ise ödenecek vergiler oldu. 2 bin 500 avrodan fazla kazanan talihli, ikramiyesinin yüzde 20'sini vergi olarak ödemek zorunda olacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER