ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Aralık 2014 Cumartesi 14:31

’Noel Baba’ memleketi Antalya’da Anıldı

Noel Baba memleketi Antalyada Anıldı

Hristiyan aleminde Noel Baba adıyla bilinen Hristiyan din adamı Saint Nicholas ölüm yıl dönümünde, yaşadığı ve öldüğü yer olarak bilinen Antalya’nın Demre ilçesinde anıldı.


Hristiyan aleminde Noel Baba adıyla bilinen Hristiyan din adamı Saint Nicholas ölüm yıl dönümünde, yaşadığı ve öldüğü yer olarak bilinen Antalya’nın Demre ilçesinde anıldı.

M.Ö. 4’üncü yüzyılda yaşadığına inanılan Aziz Nikolaos anısına, Noel Baba Müzesi olarak korunan Noel Baba Kilisesi’nde ayin düzenlendi. İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’nden Hıristosmos Kalaycı’nın yönettiği ayini, aralarında Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore N. Tsakiris ile eşi Tvi Moharistsch’in de bulunduğu 300’e yakın kişi izledi.

MEZARINI ZİYARET ETTİLER

Hristiyanların mum yakarak Noel Baba için saygı gösterişi ile başlayan ayin, tütsü töreni ile devam etti. Ayinde, Noel Baba’nın mezarını da ziyaret ederek dua eden katılımcılar duygusal anlar yaşayıp gözyaşlarını tutamadı.

KALAYCI’DAN TEŞEKKÜR

Ayinde Yunanca ve Türkçe bir konuşma yapan Hıristosmos Kalaycı, ayin olanağını sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, konukseverliğinden dolayı Demreliler’e, ayini izleyen müslümanlara teşekkür etti. Müze çevresinde henüz ortaya çıkmamış olan arkeolojik eserlerin bir gün ortaya çıkacak olduğuna inandıklarını söyleyen Kalaycı, "Hristiyan Ortodokslar, Yunanlılar, Ruslar ve diğer tüm milletler olarak, burada yaşadıklarımız ve muhafaza edilenleri gördüğümüz için sizlere şükran borçluyuz. Hepinize tanrıdan hayırlı ve bereketleri bir yıl nasip etmesini temenni ederiz" diye konuştu.
KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER