ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 14:56

Nilüfer Çayı'nda temizlik sürüyor


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Doğu Atık Su Arıtma Tesisi ile Vakıfköy arasındaki yerleşim alanlarında atık suyun bertarafında önemli rol oynayacak Samanlı Kolektörü sayesinde Nilüfer Çayı başta olmak üzere çevredeki dereler yeniden hayat bulacak.

Başkan Altepe, gerek evsel gerekse sanayi atıklarını Doğu Atık Su Arıtma Tesisi'ne taşıyacak olan Samanlı Kolektörü'nün, Nilüfer Çayı’nın temizlenmesine yönelik atılan en büyük adımlardan biri olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar arasında yer alan ve yaklaşık 20 milyon TL’lik yatırımı kapsayan Samanlı Kolektörü'nde çalışmalar hızla sürüyor. Yaklaşık 9 bin 200 metrelik alanda bin 800 milimetre ile bin 200 milimetre çapları arasında HDPE esaslı sızdırmaz atık su borularının kullanıldığı projenin bin 200 metrelik bölümü tamamlandı.

Demirtaş katı atık depolama sahasının, Doğu bölgesinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmalar hakkında BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’dan bilgi aldı. Bu dönem şehre kazandırdıkları anıtsal yapılar yanında altyapı yatırımlarına büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Altepe, Samanlı kolektörünün şehrin Doğu bölgesi için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi olarak görev alanında bulunan 25 derenin düzenli olarak ıslah çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Başkan Altepe, Samanlı Kolektörü'nün de Nilüfer Çayı başta olmak üzere çevredeki tüm dereleri yeniden olumlu etkileyeceğini söyledi. Başkan Altepe, Doğu Atık Su Arıtma Tesisi ile Vakıfköy arasında kalan Millet, Samanlı, Kumlukalan, İsabey, Demetevler, Değirmenönü, Karapınar, Yenidoğan, Şirinevler, Arabayatağı, Çınarönü, Demirtaş ve İsmetiye mahallelerinden derelere akan atık suyun kolektör sayesinde toplanarak arıtma tesisine getirileceğini kaydetti. Artık sanayi atıkları ve evsel atıkların derelere akmayacağını kaydeden Başkan Altepe, “Projeyi yaz sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Çalışmalar tamamlandığında, Doğu bölgesinin atıkları da artık arıtmaya tabi tutulacak ve derelerimiz artık tertemiz akacak.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER