ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 18:29

Nikoliç'ten "Srebrenitsa" özrü


 Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Srebrenitsa'da yaşananlardan dolayı, Sırbistan adına özür dilediğini belirtti.
     Bosna Hersek devlet televizyonu BHT'ye konuk olan Nikoliç, Srebrenitsa'da yaşanan olaylarla ilgili, "Diz çöküyorum ve Srebrenitsa'da yaşanan zulümden dolayı Sırbistan adına af diliyorum. Devletim ve halkım adına bazı kişilerin yaptığı zulümden dolayı özür diliyorum" dedi.
     Nikoliç ayırca, Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteten biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Sırplar'ın da kendisinin gözünde "Bosnalı" olduğunu söyledi.
     Sırbistan Cumhurbaşkanı, daha önce yaptığı bir açıklamada da 1995 yılı Temmuz ayında, Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da Sırp askerlerinin soykırım suçu işlemediğini, sadece bazı Sırplar'ın savaş suçu işlediğini öne sürmüştü.
     Öte yandan, 2010 yılında Sırbistan Parlamentosu, "Srebrenitsa'da yaşanan katliamı" kınayan karar almış, dönemin Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç de 11 Temmuz 2010'da Srebrenitsa'da düzenlenen soykırımı anma törenlerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile katılmış ve yaşanan acı olaylardan dolayı özür dilemişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER