ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 12:18

Nijeryalı öğrencilere Türk usulü kına gecesi


Gaziantep Zirve Üniversitesi, ilginç bir düğün organizasyonuna ev sahipliği yaptı. Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi alan Nijeryalı Muhiyyiddeen Yahya Musa, nişanlısı Aisha ile dünya evine girdi. İki Nijeryalı’ya, kendi istekleri doğrultusunda Türk usulü kına gecesi düzenlendi. Davul ve zurnalar eşliğinde halay çeken öğrenciler, büyük bir mutluluk yaşadı.

Damat Muhiyyiddeen Nijerya, eşi Aisha da geleneksel Türk kıyafeti giyerek, ilk olarak rektörlük binasındaki toplantı salonuna geldi. Burada dua edilmesi ardından, genç çiftin eline kınalar yakıldı. Düğün pastasının kesilmesinin ardından da yabancı ve Türk öğrenciler hep birlikte halay çekti. Rektörlük binasının önünde de Nijeryalı çifte büyük bir sürpriz hazırlandı. Dışarıya çıkan Muhiyyiddeen ve Aisha için meşale yakıldı ve davul zurnalar çalmaya başladı. Genç çiftin arkadaşları da bu sırada binanın önünde uzun süre halay çekti.

Aisha ile 10 yıl önce tanıştıklarını ve çocukluklarının da Nijerya’da beraber geçtiğini söyleyen Muhiyyiddeen Yahya Musa, Türk usulü düğün yapmaktan büyük keyif aldıklarını belirterek, “Türk insanı çok misafirperver. Bize çok iyi davrandılar. Ben burada kendimi evimde gibi hissediyorum. Hatta Nijerya’ya gitmeyi bile düşünmüyorum. Buradaki insanlar çok sıcak ve cana yakınlar.” dedi.

Eşi Aisha da Türk usulü düğün yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çiftin düğününe katılan Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa da “Nijeryalı öğrencilerimizin bu gününde yanlarında olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bizler kendilerine şahitlik ediyoruz. Türk örf ve adetlerini burada uygulamaya başladıklarını görmek, kültürden nasıl etkilendiklerini gösteriyor. Kendilerine ömür boyu mutluluklar diliyorum. Allah, bir yastıkta kocatsın.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER