ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 17:25

Nijerya'da kaçırılan kız öğrenciler

Nijeryada kaçırılan kız öğrenciler

Nijerya'da Boko Haram militanları tarafından kaçırılan 276 Nijeryalı kız öğrenciden 30'unun daha kaçmayı başardığı iddia edildi ancak yetkililer bu haberi teyit etmedi.


Boko Haram örgütüne karşı silahlı mücadele yürüten sivil toplum örgütü yetkililerince verilen bilgi, Nijerya ordusu ve Borno yerel yönetimi yetkililerince doğrulanmadı.

İsminin Abdulcelal olduğunu ifade eden sivil toplum örgütü yetkilisinin verdiği bilgiye göre kızlar, Boko Haram militanlarının Borno eyaletinin Sambisa ormanı sınırındaki Madagali yerel yönetimine bağlı bazı köylere saldırdığı sırada yanlarında az sayıda nöbetçi bırakılması üzerine kaçmayı başardı.

Kaçan kızların Madagali'de bir hastanede tedavi gördüğünü ifade eden Abdulcelal, kızların Sambisa ormanında yer alan bir bina içerisinde tutulduğunu ileri sürdü. 30'dan fazla kızın kaçma girişiminde bulunduğunu ancak bazılarının kaçarken Boko Haram militanları tarafından vurulduğunu söyleyen yetkili, vurulanların durumu hakkında kesin bir bilgiye sahip olunmadığını ifade etti.

Kimliğinin gizli tutulmasını isteyen bir güvenlik görevlisi de kızların kaçtığı haberini teyit etti ancak daha fazla detay vermeyi reddetti.

Ordu makamları ve Borno yerel yönetimi ise AA muhabirinin konuyla ilgili sorularını cevapsız bıraktı.
Haberin teyit edilmesi halinde Boko Haram'ın elinden kaçmayı başaran kız öğrencilerin sayısı 87'yi bulmuş olacak. 189 kız öğrencinin ise hala örgütün elinde olduğu düşünülüyor.

Adı, yerel dilde "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi olan Nijerya'da 2000'li yılların başından bugüne faaliyette bulunuyor.

Liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlayan örgüt üyeleri, 14 Nisan'da Borno eyaletinin Chibok kentinden resmi rakamlara göre 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı. Örgütün lideri Ebubekir Şekau, cezaevindeki militanların salıverilmesi karşılığında kız öğrencileri serbest bırakabilecekleri önerisinde bulunmuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER