ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 01:26

Nijerya'da Boko Haram operasyonu


Nijerya ordusu, ülkede çok sayıda kişinin ölümünden sorumlu tutulan Boko Haram örgütünden 13 militanın Kamerun sınırı yakınlarında düzenlenen operasyonlarda öldürüldüğünü bildirdi.
Ordu sözcüsü Chris Olukolade, Borno ve Amadawa eyaletleri arasındaki militan kamplarının hedef alındığı operasyonlar sırasında gözaltına alınanların da olduğunu kaydetti.
Olukolade, militanların ülkeye giriş ve çıkış noktalarının bloke edilmesine yönelik çalışmaların da yapıldığını belirtti.
-Adamawa Valisine saldırı girişimi
Öte yandan, Adamawa eyaleti Valisi Murtala Nyako ve beraberindekilere Boko Haram ile bağlantısı olduğu sanılan kişilerce saldırı girişiminde bulunulduğu, olayda ölen ya da yaralanan bulunmadığı bildirildi.
Görgü tanıkları, vali ve beraberindeki heyetin, Madagali bölgesindeki Shuwa köyünü ziyaret ettiği sırada, bazı kişilerin havaya ateş açtığını aktardı.
İsminin Hasan olduğunu söyleyen bir görgü tanığı AA'ya yaptığı açıklamada, saldırı girişiminin ardından özel korumaların valiyi bölgeden hızla uzaklaştırdığını ve olayda kimsenin zarar görmediğini söyledi.
Olay, valilik sözcüsünce de doğrulandı.
Dine dayalı yönetim isteyen Boko Haram örgütü, özellikle Nijerya'nın kuzey kesimindeki Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerindeki kanlı saldırılarıyla tanınıyor ve 2009'dan bu yana çok sayıda kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER