ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 23:02

New York'ta "Her Şey Türkiye İçin" adlı bir mitingi


Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelerde yabancı basının Türkiye'ye yaklaşımına ve gösterilerdeki aşırılıklara tepki gösteren Amerika'daki Türk toplumu mensupları, New York'ta "Her Şey Türkiye İçin" adlı bir miting düzenledi.

"Her şey Türkiye İçin Platformu", Manhattan'daki Foley Parkı'nda bir miting düzenledi. Platformun Koordinatörü Halil İbrahim Danışmaz, burada yaptığı konuşmada, CNN'in Gezi Parkı olaylarına ilişkin yayınını eleştirerek, "Özellikle CNN kanalına, Taksim olaylarındaki taraflı ve kışkırtıcı yayınlarına bir son vermesi çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Danışmaz, Taksim meydanında, çevre duyarlılığı adına başlayan masum gösterilerin, gün geçtikte amacından uzaklaştığını ve yasa dışı örgütlerin gençleri provoke ettiği bir mecraya dönüştüğünü söyledi. "Gösterileri amacından saptırarak, kaos oluşturma çabasına soyunanların" Türkiye'nin ekonomik büyümesinden rahatsız olan uluslararası bir komplonun uzantısı oldukları izlenimini verdiklerini belirten Danışmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Üzülerek seyrediyoruz ki, başlangıçta samimiyetine inandığımız çevreci aktivistlerin hassasiyetini kötüye kullanan, art niyetli kesimler, ilk günlerdeki masum istekleri devşirerek, hadiseyi, demokratik bir seçim sistemi ile iktidara gelmiş bir hükümetin istifasını isteme boyutuna getirmiş ve Türkiye'de sanki bir iç savaş varmış izlenimini yayarak, tüm dünyanın algısını yanıltmak yoluna gitmiştir. Ülkemizin içine sürüklenmek istedği kaosa dur demek ve Amerikan halkının gözünde oluşturulmak istenen bu yanlış Türkiye algısını düzeltmek için buradayız."
Danışmaz, demokratik ve modern toplumlarda "anarşinin" bir protesto metodu olarak kabul edilemeyeceğini kaydederek, "Ağaçların arkasına saklanarak, demokratik yollarla işbasına gelmiş bir hükümete karşı darbe çığırtkanlığında bulunmak, Türkiyemizi gazete ilanlarıyla yabancı ülkelere şikayet etmek, ne demokratik olgunluğa, ne de demokrasi ahlakına yakışır" diye konuştu.

CNN'e eleştiri

Halil İbrahim Danışmaz, ABD ve uluslararası basının Türkiye'deki olayları yansıtma biçimini de eleştirerek şunları söyledi:

"Bu noktada, özellikle CNN kanalına, Taksim olaylarındaki taraflı ve kışkırtıcı yayınlarına bir son vermesi çağrısında bulunuyoruz. Sadece bir tarafın sözcülüğüne soyunmak, karşı görüşün kendisini ifade etmesine imkan vermeden yayını kesmek, CNN gibi itibarli bir kanala yakışmamıştır. Maalesef, Taksim olaylarındaki yanlı tutumu ile CNN televizyonunun tarafsız yayıncılık adına sınıfta kaldığına inanıyor, bu tutumunu sert bir dille kınıyoruz.
Türkiye'de, farklı düşüncelere sahip her kesimi, sağduyuya, barışa, sevgiye, empati kurmaya, şiddetten arınmış bir dil ve tutumla, hak aramaya ve dolayısıyla huzura davet ediyorum."

Parkta, konuşmaların ardından Türkiye'nin çeşitli köşelerine ait yöresel oyunlar da sergilendi. Mitinge çocuklarıyla gelen vatandaşlar da oyunlara katıldı. Mitinge bazı ABD'liler, Türk Cumhuriyetlerinden ve Arnavutluk'tan katılan temsilciler de destek verdi.

New York Polisi, mitingin düzenlendiği parkın etrafında güvenlik önlemleri aldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER