ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ocak 2014 Pazar 08:10

Nevzat Bayhan: Gönüller cihazların işgalinde

Nevzat Bayhan: Gönüller cihazların işgalinde


Şiir Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Nevzat Bayhan, Orhangazi İlköğretim Okulu’na konuk oldu. Bayhan, bağımllılık nedeniyle gönüllerinin cihazlar tarafından işgal edildiğini söyledi.

İnsanlığın zor sınavlarından biri olan 'bağımlılık' konusunda bir konferans veren Bayhan, teknolojinin gelişmesiyle insanların zevkleri ve duygularının farklılaştığı, bu farklılaşmanın oluşturduğu çekim alanında ise cihazların işgaline maruz kalındığını ifade etti.

İnsanların modern dünyada paranın her kapıyı açacağı modernist bir anlayışla, Makyavelist bir çizgide para kazanmaya başladığını dile getiren Nevzat Bayhan, mallar artarken, huzurun azaldığını, daha büyük evlerde kalınırken, daha küçük ailelerde yaşandığını, daha az misafir ağırlandığını, konfor artarken zamanın azaldığını, uzmanlıklar artarken sorunların arttığını dile getirdi.

Bayhan, "Bu tür bağımlılıklar arttıkça insanı insan kılan temeldeki biyopsikososyal özellikler ciddi şekilde zarara uğruyor. Farklı düşünen, sosyallikten, duygulardan bahsederken farklı dil konuşan bir toplum oluşuyor. Bu oluşumdaki bireyler genellikle engellere dayanıksız, hoşgörüsüz, duygudaşlık kuramayan kişiler olarak ortaya çıkıyorlar." ifadelerini kullandı.

Konferans sonunda öğrencilerin sorularını da cevaplayan Şiir Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Nevzat Bayhan, küçüklerin de büyüklerine gerektiği yerde uyarıda bulunabileceğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER